رئیس جمهوری کوبا در پیام ویدئویی از پیش ضبط شده برای مجمع عمومی سازمان ملل گفت، پیامدهای کرونا نشان داد که سازمان ملل بیش از پیش اهمیت دارد آن هم در زمانیکه همکاری بین‌المللی کافی نیست و فرمول ‌های نئو لیبرال ظرفیت‌های کشورها را برای رسیدگی به نیازهای جمعیتی کم کرده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری سازمان ملل، میگوئل دیاز کانل رئیس جمهوری کوبا گفت: آسیب پذیرترین افراد بدون حفاظت رها شده‌اند در حالی که کشورهای ثروتمند، نخبگان و شرکت های فرامرزی دارویی به سود خود ادامه داده اند.
رئیس جمهور کوبا به پیش بینی‌های آژانس کار سازمان ملل متحد که اعلام می‌کند ۲۰۵ میلیون نفر در جهان تا سال ۲۰۲۲ بیکار خواهند بود، اشاره کرد و به نگرانی‌هایی اشاره کرد که هدف سازمان ملل از بین بردن فقر تا سال ۲۰۳۰ محقق نخواهد شد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد که اکثریت قریب به اتفاق واکسن‌های کرونا در کشورهای با درآمد متوسط یا بالا انجام شده است و صدها میلیون نفر در کشورهای کم درآمد هنوز منتظر دریافت اولین دوز خود هستند.
دیاز کانل افزود، پاسخ این سوالات می تواند تغییرات چیزی باشد که “نظم بین‌المللی نابرابر و ضد دموکراتیک” نامیده م‌ شود و ادامه داد: کشورهای توسعه یافته عمدتا مسئول وضعیت فعلی هستند و وظیفه اخلاقی دارند که مسئولیت آن را بر عهده بگیرند.
رئیس جمهوری کوبا ادامه داد: مردم کوبا حق دارند در صلح و امنیت، توسعه، رفاه و عدالت اجتماعی زندگی کنند. یک سازمان ملل متحد احیا شده، دموکراتیک شده و تقویت شده باید نقش کلیدی در این تلاش را ایفا کند.
وی در ادامه سیاست خارجی ایالات متحده را محکوم کرد که به گفته خودش “جدایی و اختلاف بین المللی خطرناک از طریق استفاده مخرب و سوء‌استفاده از اقدامات اجباری اقتصادی” را ترویج می‌کند و افزود: ایالات متحده کشورها را تحت فشار قرار می‌دهد تا علیه دشمنان صحبت کرده و اقدام کنند، دولت‌های مشروع را سرنگون و توافقنامه‌های تجاری را نقض می‌کند. این نوعی رفتار مرتبط با عدم تحمل ایدئولوژیکی و فرهنگی، با نفوذ قابل توجه نژادپرستانه و اهداف بلندپروازانه هژمونیک است.
دیاز کانل همچنین ادعا کرد که حملات آمریکا علیه کوبا از همه محدودیت‌ها فراتر رفته است و به باقی ماندن کشورش در فهرست کشورهای حامی تروریسم، اشاره کرد.
وی در ادامه بر تعهد کوبا به صلح در کلمبیا، پایان مداخلات خارجی در سوریه و راه حل عادلانه برای مناقشه خاورمیانه تاکید کرد و گفت: اقدامات تهدید کننده یکجانبه علیه ایران و تحریم‌های یکجانبه و ناعادلانه علیه کره شمالی را محکوم کرده و بر همبستگی با مردم صحرا تاکید می‌کنم.
رئیس جمهوری کوبا در پایان به مساله افغانستان اشاره کرد و گفت که دو دهه گذشته نشان داده است که نمی‌توان از تروریسم جلوگیری یا با بمب مبارزه کرد، اشغال تنها منجر به نابودی می‌شود و هیچ کشوری حق ندارد اراده خود را به کشورهای مستقل تحمیل کند.
وی گفت: واضح شد است هرجا که ایالات متحده مداخله کرده، بی ثباتی، مرگ و سختی‌ها افزایش می‌یابد و اثرات طولانی مدت به جای می‌گذارد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.