یکی از شاخه‌های برجسته کلیسای کاتولیک کانادا از بومیان این کشور به دلیل نقش کلیسا در خشونت و سوء استفاده علیه کودکان بومی در مدارس شبانه‌روزی این کشور عذرخواهی کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از سی‌بی‌اس، کودکان بومیان کانادایی تحت سیاست دولت به زور از خانواده‌هایشان جدا شده و در اقدامی که جنایت فرهنگی خوانده شده به مدارس شبانه روزی فرستاده شدند که در آنجا با انواع سوءاستفاده‌های جنسی، روحی، روانی و فیزیکی روبرو بودند. این جنایت با کشف تعداد زیادی گور ناشناس متعلق به این کودکان در این مدارس برملا شد و خشم بومیان کانادایی را به دنبال داشت.
کنفرانس‌ اسقف‌های کاتولیک کانادا در بیانیه‌ای به “سوءاستفاده‌های شدیدی” را که در مدارس شبانه‌روزی توسط برخی از اعضای کاتولیک اتفاق افتاده، اعتراف کرد.
در این بیانیه ضمن اینکه سایر اعضای کاتولیک را نیز در این اتفاق مقصر دانسته ‌شده‌اند، پشیمانی عمیق و عذر خواهی بی چون و چرای کلیسا نیز ابراز  شده است.
رزآنا آرکیبالد، رئیس مجمع بومیان کشور گفت که با خواندن این بیانیه احساس “سردرگمی” می‌کنم.
از یک سو، آرکیبالد در بیانیه‌ای عذرخواهی بی چون و چرای اعضای کاتولیک را پذیرفت و مدارس را “نهادهای نسل کش” توصیف کرد.
وی افزود: این جنایت علیه بشریت و کودکان است. اما از طرفی تاسف خورد که اسقف‌ها یکی از درخواست‌های “کمیسیون حق و آشتی” را نادیده گرفتند و به ‌صورت رسمی از پاپ درخواست نکردند تا به کانادا بیاید که حضوری معذرت خواهی کند.
آرکیبالد افزود: عذرخواهی کلیسای کاتولیک مرهمی برای مردم بومی است؛ فقط زمان ثابت خواهد کرد که آیا اقدامات اساسی برای این حرکت در نظر گرفته خواهد شد.
بیانیه اسقف‌ها در پی سال‌ها فشار رهبران ملل اول، بازماندگان مدارس مسکونی و سیاستمداران است که از کلیسا می‌خواهد تا مسئولیت بیشتری را در قبال نقشش در بدرفتاری با کودکان در مدرسه که از سال 1870 تا 1990 در کانادا فعالیت می کردند، اتخاذ کند. گروه‌های مختلف کلیسایی موسسات را به نمایندگی از دولت کانادا اداره می‌کردند، اما یک دستور کاتولیک بر نیمی از آنها نظارت داشت.
فشارها بر کلیسا در تابستان امسال پس از آنکه شواهدی مبنی بر وجود صدها گور بدون نشان در مکان‌های قدیمی مدارس مسکونی کشف کردند، تشدید شد.
کادموس دلارمه، رئیس بومیان کشور در پاسخ به عذرخواهی کلیسای کالتولیک گفت که باید با بازماندگان این اتفاق مشورت کند. در ژوئیه،   بیش از 751 قبر بی نام و نشان در محل قبلی “مدرسه ماریوال ایندین” که از سال 1898 تا 1998 که بیشتر در آن سال‌ها تحت نظر کلیسای کاتولیک فعالیت می‌کرد، پیدا شد.
دلارمه در بیانیه‌ای گفت که من از بازماندگان پرس‌وجو خواهم کرد تا حقیقت را پیگیری کنم.
در بیانیه این سازمان که یک مجمع ملی اسقف‌ها است در سال 1943 تاسیس شد که سیستم مدرسه‌ای که در جوامع و اسقف‌های کاتولیک در آن شرکت کردند منجر به سرکوب زبان‌ها، فرهنگ و معنویت بومی شد و آسیب‌های تاریخی و مداوم را وارد کرد که باعث رنج مردم بومی تا به امروز شد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.