رئیس‌جمهوری ترکیه تصمیم کشورش برای ادامه مسیر خرید سامانه‌های اس- ۴۰۰ از روسیه را اعلام کرد و افزود: هیچ‌کس در انتخاب نوع سامانه‌های دفاعی که می‌خواهیم بخریم مداخله نخواهد کرد.
به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا که امروز، شنبه بخشی از آن منتشر شد و قرار است به طور کامل روز یکشنبه منتشر شود، درباره درخواستی درباره اظهارنظر روس‌ها مبنی براینکه آنکارا قصد خرید بیشتر موشک‌های اس-۴۰۰ را دارد، گفت: من همه چیز را برای جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا شرح دادم و مخالفت آمریکا با فروش سامانه‌های پاتریوت به ترکیه، دولت ما را واداشت تا به عنوان راه جایگزین سامانه‌های روسی را خریداری کند.
اردوغان تاکید کرد: ما خواهان فروش پاتریوت‌ها به ما بودیم اما به آنها دست نیافتیم. تو به ما پاتریوت نمی‌دهی و من سامانه‌های دفاعی از کشورهای دیگر می‌گیرم. هیچ‌کس نمی‌تواند در این امر مداخله کند.
او در پاسخ به سوالی درباره اینکه قصد دارد عملا سری دیگری از موشک‌های اس-۴۰۰ را بخرد، گفت: بله مسلما. هیچ‌کس نمی‌تواند در آینده در نوع سامانه‌های دفاعی که به دست می‌آوریم، اینکه از چه کشوری یا در چه سطحی خواهد بود، مداخله کند.
رئیس‌جمهوری ترکیه درباره اینکه آیا آمریکا هرگز می‌تواند بعد از آن به ترکیه اعتماد کند، تصریح کرد: خب من متاسفم که به این اظهارات پاسخ خواهم داد. چه کسی در خطراتی که امنیت ما را تهدید می‌کند، با ما مشارکت خواهد کرد؟ چطور گام‌های لازم را در سایه خطرات امنیتی برخواهیم داشت؟ آیا منتظر سامانه‌های دفاعی کشورهایی که به ما آنها را نمی‌دهند، باشیم.
روز جمعه اردوغان دولت بایدن را به حمایت از حزب کارگران کردستان در سوریه متهم کرد.
او اشاره کرد، کشورش و آمریکا شاهد تحولات منفی بی‌سابقه از زمان روی کارآمدن بایدن هستند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.