اگرچه آزادی مایکل اسپاور و مایکل کووریگ می تواند دلیلی برای خوشحالی کانادایی ها باشد اما تعداد دیگری کانادایی هنوز در چین در بازداشت هستند.
به گزارش ایسنا به نقل از CTVNEWS، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز جمعه اعلام کرد که اسپاور و کووریگ دو کانادایی که از دسامبر ۲۰۱۸ به اتهام جاسوسی در چین بازداشت شده بودند، آزاد شده و در حال بازگشت به کانادا هستند.
بازداشت اسپاور و کووریگ تا حد زیادی به عنوان پاسخ تلافی جویانه به دستگیری منگ وانژو، مدیرعامل هواوی توسط کانادا با حکم ایالات متحده در رابطه با معاملات تجاری این شرکت در ایران تلقی می شد.  
در حالی که چین همواره ارتباط این موارد با یکدیگر به هر نحوی را رد می کند، اوایل روز جمعه یک قاضی در بریتیش کلمبیا پس از توافق مقامات وزارت دادگستری ایالات متحده برای حل و فصل اتهامات جنایی علیه منگ، پرونده استرداد منگ را خاتمه داد و به منگ اجازه داد تا پس از تعلیق تعقیبش، تحت شرایط خاصی کانادا را ترک کند.
در حالی که اسپاور و کوریگ بعد از ۱۰۱۹ روز از بازداشت چینی ها آزاد شدند، حداقل چهار کانادایی دیگر در چین در انتظار اعدام هستند و اطلاعات کمی در مورد احتمال بازگشت یا زمان بازگشت آنها به کشور وجود دارد.  
دستگیری روبرت شلنبرگ پس از دستگیری منگ وانژو مدیر عامل هواوی با حکم استرداد در ونکوور در سال ۲۰۱۸ مشابه پرونده های اسپاور و کووریگ تا حد زیادی تلافی محسوب می شود.  
شلنبرگ که اصالتاً اهل ابوتسفورد در بریتیش کلمبیا است، تنها چند هفته پس از بازداشت منگ در دسامبر ۲۰۱۸ به اتهام قاچاق مواد مخدر به ۱۵ سال زندان محکوم شد.  
در ژانویه ۲۰۱۹، حکم شلنبرگ به اعدام افزایش یافت و در اوت ۲۰۲۱ این حکم در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.
دیوید لامتی، وزیر دادگستری دهم اوت به خبرنگاران گفت: «ما به شدیدترین شکل ممکن این حکم اعدام برای شلنبرگ را محکوم می کنیم، ما همچنان از طرف او به دنبال بخشش او هستیم. کانادا در همه موارد با مجازات اعدام مخالف است و در مورد این پرونده خاص هم همین رویکرد وجود دارد.
شو ویهنگ
به گفته رسانه های دولتی چین، شو ویهونگ در تاریخ ۷ آگوست ۲۰۲۰ پس از جمع آوری مواد و ابزار مورد نیاز برای تهیه کتامین به اتهام مواد مخدر به اعدام محکوم شد.
وانگ ونبین سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که حکم شو به طور مستقل و مطابق قوانین و رویه های قانونی چین اجرا شده است و نباید بر روابط بین کانادا و چین تأثیر بگذارد.
یی جیان هوئی، شهروند کانادایی در اوت ۲۰۲۰ بعد از مجرم شناخته شدن به دلیل تولید و حمل مواد مخدر غیرقانونی تنها یک روز پس از حکم شو، به اعدام محکوم شد.  
در حالی که جزئیات کمی درباره پرونده یی وجود دارد، رسانه های دولتی چین گزارش داده‌اند که او و یک متهم دیگر به نام لو هنچانگ با ۲۱۸ کیلوگرم کریستال سفید تزریق شده با MDMA از اتاقی که هر دو نفر از آن استفاده کرده اند، پیدا شده‌اند.
فن وی، شهروند کانادایی در آوریل ۲۰۱۹ در پرونده قاچاق چند ملیتی مواد مخدر به اعدام محکوم شد. فن و یک شهروند چینی تنها کسانی بودند که در آن زمان از بین ۱۱ نفر به مجازات اعدام محکوم شدند.
دولت کانادا درخواست بخشش فن را داده است.  
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.