اسقف های کاتولیک کانادا با به رسمیت شناختن اعمال و آثار سوءاستفاده های انجام شده توسط اعضای این کلیسا در مدارس شبانه روزی این کشور از کودکان بومی، از خانواده‌های بومیان عذر خواهی کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، کلیسای کاتولیک کانادا از مردم بومی این کشور به دلیل رنج هایی که کودکان این بومیان در مدارس شبانه روزی وابسته به کلیسای کاتولیک متحمل شدند، عذرخواهی کرد.
کلیسای کاتولیک کانادا در همین زمینه در بیانیه ای اعلام کرد: ما، اسقف های کاتولیک کانادا که این هفته در مجمع عمومی گرد هم آمده ایم، از این فرصت استفاده می کنیم و به شما مردم بومی این سرزمین تاکید می کنیم که ما مصیبت ها و رنج هایی را که در مدارس شبانه روزی بومیان کانادا بر سر کودکان وارد شده است، تصدیق می کنیم. بسیاری از جوامع مذهبی کاتولیک در این سیستم شرکت داشتند که منجر به سرکوب زبان، فرهنگ و معنویت بومی شد و نسبت به احترام به تاریخ غنی، سنت ها و حکمت مردم بومی کوتاهی صورت گرفت.
همچنین در این بیانیه، کلیسای کاتولیک هم سوء استفاده های جدی که برخی از اعضای جامعه کاتولیک کانادا مرتکب شده اند، از منظر جسمی، روانی، احساسی، روحی، فرهنگی و جنسی و هم آثار این سوء استفاده ها را که تا به امروز به جای مانده است، تصدیق کرد.
پیشتر کشف چندین گور دسته جمعی از کودکان بومیان کانادا، باعث رسوایی شدید سردمداران به اصطلاح حامی حقوق بشر در این کشور شده بود.
«پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان از بابت کشف گور جمعی در کانادا که حاوی بقایای اجساد دست کم ۲۱۵ کودک بومی بود؛ ابراز تاسف کرده بود اما حاضر نشد از بابت نقش کلیسای کاتولیک در این جنایت عذرخواهی کند.
کشف گورهای جمعی از کودکان بومی یادآور فصل تاریک و شرم آوری از تاریخ کانادا محسوب می‌شود که طی آن، دولت این کشور کودکان اقوام بومی را در راستای ممنوعیت استفاده از زبان مادری، از خانواده و قبیله شان جدا می‌کرد و آنها را در مدارس شبانه روزی وابسته به کلیساهای کاتولیک و نزد خانواده‌های سفید پوست به فرزند خواندگی می‌فرستاد.
گزارش‌های متعددی از سوء استفاده‌های جسمی، عاطفی و جنسی، از این کودکان منتشر شده است و اسناد موجود نشان می‌دهد دانش‌آموزان این مدارس در معرض شیوع سرخک، سل، آنفلوانزا و سایر بیماری‌های مسری قرار داشتند و بسیاری جان خود را از دست می‌دادند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.