رئیس جمهور ترکیه گفت که کشورش دوست دارد نیروهای آمریکایی از سوریه و عراق خارج شوند، درست همانطور که پیش از این افغانستان را ترک کردند.
به گزارش ایسنا،  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با شبکه آمریکایی “سی بی اس” در پاسخ به سوالی در این زمینه گفت: “البته اگر دست من بود، دوست داشتم آنها سوریه و عراق را به همان روشی که از افغانستان خارج شده‌اند ترک کنند.”
وی افزود: “اگر می‌خواهیم صلح را در جهان به ارمغان بیاوریم ، دیگر ماندن در این مناطق از دنیا فایده‌ای ندارد ، ما می‌توانیم به سادگی به این افراد و دولت‌ها فرصت بدهیم که خودشان تصمیم بگیرند.”
رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی در مورد قصد ترکیه برای جایگزینی ایالات متحده در سوریه گفت: “بگذارید خیلی واضح و صادقانه بگویم ما هرگز در جایی نخواهیم ماند که ما را نخواهند و هرگز در جایی که از ما استقبال نمی‌شود، حضور نخواهیم داشت. “
اردوغان تاکید کرد که ایالات متحده باید تعیین کند آیا با سازمان های تروریستی در منطقه همکاری خواهد کرد یا با ترکیه به عنوان متحد خود در ناتو؟
وی افزود: “آمریکا و ترکیه هردو عضو ناتو هستند. سوال این است که آیا آمریکا با سازمان‌های تروریستی در منطقه مانند پ ک ک ، پ ی د ، ی پ گ ، و یا با ترکیه ، دوست خود در ناتو حرکت خواهد کرد؟ بایددر این باره تصمیم بگیرد، انتخاب من گزینه دوم است.
رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “آیا جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در دیدار اخیر خود با اردوغان در بروکسل در مورد قصدش برای ایجاد تغییر در سیاست‌های ایالات متحده در قبال متحدانش در سوریه و عراق صحبت کرده است” ، گفت: “ما فرصت بررسی این مسائل را نداشتیم و تنها بر افغانستان تمرکز کردیم.”
وی افزود: “اما من همیشه به رهبران دوست در آمریکا موضع خود را درباره سازمان‌های تروریستی PKK ، PYD و YPG توضیح داده‌ام و این در دوران (رئیس جمهور سابق دونالد) ترامپ نیز اتفاق افتاد.”
اردوغان خاطرنشان کرد که در مورد سرنوشت هزاران کامیون سلاح و مهمات ارائه شده توسط ایالات متحده به YPG (بازوی پ.ک.ک در سوریه به بهانه مبارزه با داعش) و اینکه در این زمینه قصد دارد چه کند، سوال کرده است.
رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که آنکارا در این زمینه پاسخ مثبتی دریافت نکرده است.
رئیس جمهور اردوغان در پاسخ به سوالی در مورد نقش ترکیه در سوریه مدعی شد که “ترکیه در حال حاضر ۱۰۰هزار خانه آجری در سوریه برای آوارگان می سازد.اما کشورهای دیگر چه می کنند؟”
اردوغان در پاسخ به این سوال که “آیا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مورد این موضوعات صحبت کرده است یا خیر؟” گفت: “ما در حال حاضر در مورد این موضوعات با پوتین صحبت می‌کنیم.”
وی ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده، روسیه، ایران و ترکیه برای دستیابی به صلح و ثبات برای مردم منطقه چه در سوریه و چه در عراق همکاری کنند.
رئیس جمهور ترکیه همچنین به اختلافات با واشنگتن در زمینه خرید سامانه‌های موشکی پدافند هوایی S-۴۰۰ روسیه توسط ترکیه و حذف آنکارا از برنامه جنگنده‌های F-۳۵ و عدم تحویل این نوع جنگنده‌ها با وجود پرداخت هزینه اشاره و تأکید کرد که ایالات متحده حق دخالت در موضوع S-۴۰۰ را ندارد ، به ویژه اینکه از ارائه سامانه‌های پاتریوت به ترکیه خودداری کرده است.
وی گفت: “حالا که از ارائه پاتریوت به ما خودداری کردید، نمی‌توانید در هیچ سیستم دفاعی که ما از کشور دیگری تهیه می‌کنیم دخالت کنید.”
رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که ترکیه به طور قطع به تامین سامانه‌های اس -۴۰۰ ادامه خواهد داد.
اردوغان گفت که ترکیه ۱.۴ میلیارد دلار برای جنگنده‌های F-۳۵ پرداخت کرده است ، اما واشنگتن از تحویل پنج هواپیما خودداری کرده است.
وی خاطرنشان کرد که حتی دونالد ترامپ،  رئیس جمهور سابق آمریکا هم مقابل رسانه‌های بین المللی پرسید: چرا ما جنگنده‌های F-۳۵ را به ترکیه نمی‌دهیم درحالی که ترکیه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای آن پرداخت کرده است؟
انتهای پیام
فواره چون بلند شود سرنگون شود آقای اردوغان، شب … دراز است صبر کن
دیگ به دیگ میگه روت سیاه.خودش حامی داعش وتجاوز در عراق و سوریه است.
اردوغان واضح داره میگه جای آمریکا رو تو منطقه میخواد بگیره ، صلح ، منظورش همان کشتار کردها در سوریه است یا شمال عراق یا لیبی و قره باغ و … اردوغان فقط بدونبال توهم ان پراتوری ست تنها شخصی که خطر اسراییل و ترکیه را در جهان پی برد هیتلر بود ، قدرت ترکیه خطری جدی برای ایران
اردوغان توخودسرکرده تمام تروریستهایی تروریستها بایدبیان پیش تودوره ببینند
با تو…….تو که خودت عین تروریستی
رجب تو خودت تروریست هستی
تمام سیاست های اردوغان چه داخلی چه خارجی هدفش از بین بردن کوردها هست , حالا این اگر به انهدام حزبش یا نابودی ترکیه هم منجر شود این سیاست مبارزه با کوردها را ادامه خواهد داد .و قطعا موفق نخواهد شد. نه کوردها از بین میروند نه ترکیه و حزب اردوغان انقدر ضعیف میشوند که از قدرت کنار بروند . این مبارزه ادامه دارد و خواهد داشت
منظورتان همون گروه هاییداست که سربازان وطنم ایران رو در مرز به شهادت میرسانند؟خداوند تمام تروریست ها و تجزیه طلبان را نابود کند
@محمد کورد ها در جنگ دفاع مقدس دومین تعداد شهدا را دادند پس دهنت را ببند و برو تو ترکیه تروریست شو
دیکتاتور خونخوار
آ مریکای جنایتکار فقط با تروریست همکاری می کنه ،،هیچ کشوری باید گول این خون آ شام کثیف را نخورد،فقط کار این شیطان زورگو خون و خونریزی است،
پای آمریکارو وسط نکش، همش اون اُردوغان خونخواره
اردوغ! بالاخره حرف مثبتی زدی.
شما گورتو از ایران گم میکنی میری همون کشور فلک زده خودت. کُردها تاحالا نشون دادن که چقدر از کشورشون دفاع میکنن، پس به فکر نابودکردن کُردها نباشین که خودتون نابود میشوید. مرگ بر امثال شما
بازم خدا انشالا اقای اردغوان رو حفظ کنه در برابر تروریست های کرد میجنگه خدا حفظش کند آمین یا رب العالمین
کثیف ترین وخونخوارترین وعقده ای ترین به اصطلاح رییس جمهور
بنظر شما کسی که کُردهای مظلوم سوریه رو میکشه، تروریست محسوب نمیشه؟ اتفاقا آمریکا باید سوریه و عراق بمونه، اگه بره که اُردوغان کثیف دست به جنایت های بزرگتری میزنه.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.