وزارت خارجه چین با اشاره به گفتگوهای چهارجانبه بین آمریکا، استرالیا، هند و ژاپن موسوم به «کوآد» اعلام کرد که این مسئله باعث اختلاف افکنی و تفرقه بین کشورهای حوزه آسیا و اقیانوسیه می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «هوآ چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که چین با گفتگوی امنیتی چهارگانه موسوم به «کوآد» مخالف است، چرا که این مسئله بین کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه «اختلاف» ایجاد می‌کند.
هوآ امروز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به دیدار رهبران پیمان امنیتی چهارجانبه (کوآد) به میزبانی «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا، «برخی کشورها» را متهم کرد که در مورد خطر ادعایی از جانب چین، مبالغه می‌کنند.
وی در همین رابطه گفت: ما توجه‌ها را به گفتگوی چهار جانبه بین استرالیا، هند، آمریکا و ژاپن در بالاترین سطح جلب کردیم و به شدت مخالف این هستیم که این کشورها در روابط چین با کشورهای منطقه اختلاف ایجاد کنند.
پیشتر نیز روزنامه «گلوبال تایمز» چین در مقاله‌ای که می‌توان آن را موضع دولت پکن تلقی کرد، به طرفین آسیایی پیمان امنیتی کوآد هشدار داده بود که آمریکا می‌تواند با پیروی از همان خط مشی که در افغانستان داشت؛ در نهایت آنها را هم مانند یک تکه زباله دور بیندازد.
گلوبال تایمز در ادامه نوشته بود: استرالیا، ژاپن و هند با زیاده روی در پیروی از راهبرد آمریکا علیه چین، خود را گرفتار می‌کنند، چرا که پکن با قاطعیت از مواضع خود دفاع خواهد کرد.
چین هشدار داده است که آمریکا با اجتناب از درگیری مستقیم، به دنبال آن است تا کشورهای آسیایی را به تقابل جویی با یکدیگر تحریک کند.
این در حالی است که سران چهار کشور عضو «گفتگوهای چهارجانبه امنیتی» موسوم به کوآد روز جمعه گذشته در پایان نشست دو ساعته خود در کاخ سفید با اتخاذ موضعی واحد در برابر چین، مدعی پیگیری مطالبات خود مبنی بر ایجاد منطقه‌ای آزاد، باز و فارغ از هرگونه تهدید در محدوده ایندوپاسیفیک شدند.
آنها در بیانیه پایانی هر چند از چین به وضوح نامی نبردند، اما به خوبی روشن است که پکن یکی از مخاطبان اصلی شان بود چرا که این چهار کشور در بیانیه خود بر پشتیبانی از رفتار مبتنی بر قانون در منطقه تحت نفوذ چین تأکید کردند.
حدود یک سال پیش، وزارت خارجه آمریکا از تلاش برای تشکیل ناتوی آسیایی با توجه به اهمیت منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک سخن گفته و تاکید کرده بود که این پیمان نظامی در ابتدا می‌تواند شامل کشورهای آمریکا، ژاپن، استرالیا و هند باشد و در مراحل بعدی کشورهایی همچون کره جنوبی، ویتنام و نیوزیلند را نیز شامل شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.