«تئونست باگوسورا» سرهنگ سابق ارتش رواندا و معمار نسل کشی تاریخی این کشور، امروز در سن ۸۰ سالگی در بیمارستانی واقع در کشور مالی درگذشت.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، «تئونست باگوسورا» سرهنگ سابق ارتش رواندا و معمار نسل کشی تاریخی این کشور، امروز در سن ۸۰ سالگی در بیمارستانی واقع در کشور مالی درگذشت.
بر اساس این گزارش، توئونست که در دادگاه بین‌المللی کیفری رواندا به عنوان مسئول مستقیم نسل کشیِ بیش از ۸۰۰ هزار نفر از دو قوم توتسی و هوتو شناخته شده بود، از سوی این دادگاه به تحمل حبس ابد محکوم شد؛ حبسی که البته در سال ۲۰۰۸، با توجه به شرایط جسمی و سن وی، به ۳۵ سال تقلیل پیدا کرده بود.
باگوسورا که تندروترین فرد حزب «جنبش جمهوریخواهی ملی برای دموکراسی و توسعه» محسوب می‌شد، در سال ۱۹۹۳ از سوی «جوونال هابیاریمانا» رئیس جمهور رواندا به عنوان مسئول مستقیم کنترل وزارت دفاع این کشور برگزیده شد، مسئولیتی که بر اساس آن، وی تنها موظف به پاسخگویی در برابر شخص رئیس جمهور بود.
پس از سقوط هواپیمای هابیاریمانا اما، وی کنترل کل کشور را بر عهده گرفت و نسل کشی‌ها علیه دو قوم توتسی و هوتو آغاز شد؛ موردی که وی به خاطر آن، در دادگاه به جنایت علیه بشریت محکوم شد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.