وزیر امور خارجه کویت مذاکرات کشورش با عراق برای ترسیم نهایی مرزها را بسیار مهم و ضامن ثبات دو کشور خواند.
به گزارش ایسنا، به نقل از میدل ایست نیوز، وزیر امور خارجه کویت مذاکرات کشورش با عراق برای ترسیم نهایی مرزها را بسیار مهم و ضامن ثبات دو کشور خواند و تأکید کرد که دو کشور توافق کرده‌اند که تحت هیچ شرایطی جلسات مذاکره برای ترسیم مرزها متوقف نشود.
«احمد الناصر»، وزیر امور خارجه کویت، در مصاحبه با نشریه کویتی «القبس» تأکید کرد که روابط عراق و کویت رابطه‌ای درهم‌تنیده در طول تاریخ است و افزود که تاریخ و جغرافیا چیزی نیست که بتوان آن را تغییر داد و مهم آن است که کویت بتواند با همسایگان خود روابطی قابل قبول داشته باشد.
او گفت که عراق دوره‌ای سیاه را در دیکتاتوری رژیم بعث پشت سر گذاشت که در آن دوره عراق و جهان از این دیکتاتوری رنج کشیدند اما با سرنگونی رژیم بعث، کویت از اولین کشورهایی بود که با عراق وارد تعامل شد و همیشه خواستار حضور و نقش کشورهای عربی و جامعه جهانی برای کمک به شکوفایی عراق بود چون شکوفایی عراق را به نفع کل منطقه می‌داند.
وی گفت: مهم است که به عراق کمک کنیم که روی پای خود بایستد و به صورت مستقل تصمیم بگیرد و تأکید کرد که استقلال تصمیم‌گیری عراق به دور از دخالت خارجی موضوع بسیار مهمی است.
وزیر امور خارجه کویت سفر اخیر نخست‌وزیر عراق به این کشور را بسیار مهم خواند که در آن نقشه راه روابط دو کشور تنظیم شد و افزود که پس از آن نخست‌وزیر کویت به نمایندگی از امیر کویت برای مشارکت در نشست بغداد به عراق رفت.
او «نشست بغداد برای همکاری و شراکت» را کنفرانسی ویژه به لحاظ ظاهر و محتوا خواند و گفت که در این نشست کسانی پشت یک میز نشستند که در عصر جدید کنار پشت یک میز ننشسته بودند و افزود که این نشست علاوه بر اهمیت بیانیه پایانی‌اش موقعیت تازه‌ای برای ادامه این‌گونه مذاکرات و گفت‌وگوها را فراهم کرد.
احمد الناصر مذاکرات عراق و کویت برای ترسیم نهایی مرزهای مشترک را موضوعی بسیار مهم و ضامن ثبات دو کشور خواند و تأکید کرد که این مرزها براساس معیارهای بین‌المللی ترسیم خواهد شد.
او گفت که دو کشور توافق کرده‌اند که جلسات ترسیم مرزها تحت هر شرایطی برگزار شود و هیچ چیزی این جلسات را متوقف نکند و افزود که در اولین جلسه معاهدات بین‌المللی حاکم بر ترسیم مرز دو کشور در نقاط مورد اختلاف بررسی شده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.