وزیر دفاع ایالات متحده در گفتگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود بر تداوم حمایت واشنگتن از عملیاتهای ضد تروریستی این کشور در منطقه ساحل آفریقا تأکید کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «لوید آستین» فرمانده پنتاگون و وزیر دفاع ایالات متحده شامگاه دوشنبه در گفتگویی تلفنی با «فلورنس پارلی» همتای فرانسوی خود در مورد تداوم پشتیبانی آمریکا از عملیات ضدتروریسم فرانسه در ساحل آفریقا به وی اطمینان خاطر داد.
در این تماس تلفنی آستین همچنین مراتب تأسف و همدردی خود را بابت کشته شدن یک نظامی فرانسوی به نام «ماکسیم بلاسکو» در درگیری با شبه نظامیان مالی ابراز کرد.
این گفتگوی تلفنی در حالی صورت گرفت که فرانسه در منطقه ساحل غرب آفریقا برای مبارزه با گروه‌های شبه نظامی حدود ۵ هزار نیرو گسیل کرده و از پشتیبانی لجستیکی ایالات متحده نیز برخوردار است.
همچنین در بیانیه مشترک «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا و همتای فرانسوی او، واشنگتن به افزایش پشتیبانی خود از عملیات‌های ضدتروریسم که توسط کشورهای اروپایی در منطقه ساحل اجرا می‌شود، متعهد شده است.
این اطمینان دهی واشنگتن به پاریس در حالی صورت گرفت که آمریکا درصدد ترمیم روابط با فرانسه پس از امضای توافقنامه امنیتی سه جانبه با استرالیا و انگلیس در روز ۱۵ سپتامبر است، توافقنامه‌ای که به نقض قرارداد ۹۰ میلیارد دلاری پاریس- کانبرا برای ساخت زیردریایی انجامید و از همین رو، خشم مقامات فرانسه را برانگیخت.
گفتنی است که از زمان اعزام نیروهای ضدتروریسم به منطقه ساحل در سال ۲۰۱۳، تاکنون بیش از ۵۰ نظامی فرانسوی در این منطقه کشته شده‌اند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.