به دنبال تشدید بحران میان مراکش و الجزایر، وزرای خارجه دو کشور در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل اتهاماتی را علیه یکدیگر مطرح کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، پس از تشدید بحران در روابط دیپلماتیک میان رباط و الجزیره، ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل از الجزایر خواست مسئولیت خود را در درگیری بر سر صحرای غربی به عهده بگیرد.
وی در پاسخ به درخواست الجزایر مبنی بر دادن حق تعیین سرنوشت درباره صحرای غربی به ساکنان این منطقه، از جامعه بین‌الملل خواست وضعیت انسانی در اردوگاه‌های “تندوف” در الجزایر را بررسی کند.
وزیر خارجه مراکش ادامه داد: مراکش آماده ادامه همکاری با سازمان ملل متحد برای دستیابی به راه حل سیاسی واقع بینانه، عملی، پایدار و مبتنی بر اجماع، در چارچوب احترام کامل به حاکمیت و تمامیت ارضی خود است، اما چنین راه حلی تنها با مسئولیت پذیرس کامل الجزایر که این منازعه را ایجاد کرده قابل دستیابی است.
در مقابل، رمطان لعمامره، وزیر خارجه الجزایر نیز در سخنانی در جریان نشست مذکور “لجاجت” مراکش در حل و فصل مناقشه در صحرای غربی را محکوم کرد.
وی گفت: سازماندهی همه پرسی آزاد و عادلانه برای این که این قوم سربلند بتوانند سرنوشت و آینده سیاسی خود را تعیین کنند، نمی‌تواند تا ابد در گرو لجاجت یک کشور اشغالگر باشد که بارها به تعهدات بین‌المللی خود عمل نکرده است.
مراکش صحرای غربی را بخشی از اراضی خود می‌داند اما رباط و جبهه پولیساریو الجزایر بر سر آن نزاع دارند.
با اینکه آمریکا “حاکمیت” مراکش بر صحرای غربی را به رسمیت می‌شناسد اما بیشتر کشورها خواهان قطعنامه سازمان ملل در این باره هستند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.