ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش شدید سالانه قتل‌ها و سایر آدمکشی‌های عمدی بود و بیش از سه مورد از چهار مورد آنها با اسلحه گرم انجام شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) اعلام کرد تعداد قتل‌ها و دیگر آدمکشی‌های عمدی در آمریکا در سال ۲۰۲۰ به میزان ۲۹.۴ درصد نسبت به سال ماقبل آن افزایش داشته است و به ۲۱ هزار و ۵۰۰ مورد رسید.
این افزایش نسبت به سال قبل بسیار زیاد بود، گرچه آمارهای کنونی هم بسیار کمتر از ارقامی است که در دهه ۱۹۸۰ و اوایل ۱۹۹۰ در ایالات متحده ثبت می‌شد.
بر اساس گزارش جنایات یکنواخت اف.بی.آی، ۷۷ درصد از قتل‌ها با سلاح گرم انجام شده است؛ در مقایسه با ۷۴ درصدی که در سال ۲۰۱۹ به وقوع پیوست. به طور کلی، جنایات خشونت‌آمیز در سال ۲۰۲۰ به میزان ۵.۶ درصد افزایش یافت، در حالی که جنایات مربوط به اموال ۷.۸ درصد کاهش نشان می‌داد. حملات هم ۱۲ درصد افزایش یافت.
بر اساس این گزارش، افزایش قتل سراسری بوده است، نه منطقه‌ای اما ایالت جنوبی لوئیزیانا همچنان دارای بالاترین میزان قتل در این کشور است.
جرم‌شناسان و مقامات پلیس در حال تجزیه و تحلیل توضیحات احتمالی افزایش ناگهانی و شدید قتل‌ها در سال ۲۰۲۰ هستند، اما توضیح روشنی ارائه نداده‌اند. با این حال، کارشناسان به تاثیر بی‌ثبات‌کننده پاندمی کرونا و افزایش فروش اسلحه اشاره کرده‌اند.
شهر هیوستون در ایالت تگزاس شاهد افزایش ۵۵ درصدی قتل‌های مسلحانه بود که از ۲۲۱ مورد در سال ۲۰۱۹ به ۳۴۳ مورد در سال ۲۰۲۰ رسید. هیوستون شاهد بیش از ۴۰۰ مورد قتل در سال ۲۰۲۰ بود.
تحلیلگران همچنین سایر عوامل احتمالی موثر در افزایش قتل‌ها، مانند افزایش حمل سلاح گرم و افزایش بی‌اعتمادی بین پلیس و شهروندان پس از قتل جورج فلوید را برجسته کرده‌اند.
اف.بی.آی اعلام کرد حدود ۱۶ هزار نهاد فدرال، ایالتی، شهری، دانشگاهی، آموزشی و قبیله‌ای داده‌ها را به گزارش جنایت ارائه کرده‌اند. میزان وقوع قتل در ایالات متحده در بین کشورهای توسعه‌یافته بسیار بالاست. از بین اعضای گروه بیست، تنها آفریقای جنوبی، برزیل و روسیه میزان بالاتری از قتل را ثبت کرده‌اند، در حالی که آمار آرژانتین تقریباً مشابه است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.