سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای آزادی فوری «شیخ سلمان العوده» معارض برجسته سعودی را از مقامات ریاض خواستار شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، سازمان عفو بین الملل بیانیه‌ای را در خصوص تداوم بازداشت «شیخ سلمان العوده» معارض برجسته سعودی در زندان‌های عربستان، صادر کرد.
بر اساس این گزارش، سازمان عفو بین الملل در بیانیه خود خواستار آزادی هرچه سریع‌تر این مبلغ و معارض برجسته سعودی شده است. این سازمان تأکید کرده است که وضعیت جسمانی العوده مناسب نیست و وی باید سریع‌تر آزاد شود.
سازمان مذکور همچنین عنوان کرده است که شیخ سلمان در معرض خطر اعدام قرار دارد اما دادگاه سعودی همواره جلسه صدور حکم این شخصیت معارض را به تعویق می‌اندازد. ما خواستار آزادی شیخ سلمان هستیم.
چندی پیش «عبدالله العوده» پسر «سلمان العوده» اعلام کرد که پدرش به دلیل شکنجه در زندان توسط نظامیان عربستان سعودی نیمی از بینایی و شنوایی‌اش را از دست داده است.
وی افزود: پدر من پس از گذشت بیش از ۳ سال از دستگیری‌اش همچنان در حبس انفرادی به سر می‌برد و تحت شکنجه و آزار و اذیت قرار دارد و اجازه درمان جدی نیز به وی داده نمی‌شود. وی پیش از این نسبت به شرایط غیر انسانی زندان «الحایر» در ریاض و رفتار وحشیانه با بازداشتی‌ها هشدار داده بود.
عبدالله تاکید کرد: دلیل بازداشت پدر من انتشار یک پست توئیتری در خصوص روابط میان عربستان و قطر بود. وی معتقد بود که آشتی بهترین راه برای حل بحران قطر است اما چند روز بعد از انتشار این پست، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
وی بیان کرد: تاکنون ۳۷ اتهام به پدر من وارد آمده است. دولت عربستان باید اصلاحات واقعی را محقق کرده و پدر من را به همراه دیگر زندانیان سیاسی آزاد کند.
سپتامبر سال ۲۰۱۷، مقامات سعودی شماری از مبلغان برجسته و فعالان این کشور از جمله سلمان العوده، عوض القرنی و علی العمری را به اتهام تروریسم و توطئه علیه دولت بازداشت کردند. علاوه بر سلمان العوده، لجین الهذلول فعال زن سعودی که در حال حاضر در زندان عربستان بازداشت است، تحت شکنجه‌های جسمی قرار گرفته است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.