دبیرکل ناتو روز دوشنبه میزبان ضیافت ناهاری برای رهبران قبرس بود با این امید که آنها را به میز مذاکرات برای اتحاد مجدد این کشور جزیره‌ای مدیترانه‌ای بازگرداند؛ مذاکراتی که از سال ۲۰۱۷ میلادی به حالت تعلیق درآمده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان ملل فورا درخصوص این مذاکرات اظهارنظر نکرد. نیکوس آناستازیادس، رئیس‌جمهوری قبرس این نشست را “خلاقانه” خواند و گفت: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به اختلافات در مواضع دو طرف اشاره کرد.
به دنبال حمله ترکیه، قبرس در سال ۱۹۷۴ میلادی به دو بخش یونانی‌نشین در جنوب و ترک نشین در شمال تقسیم شده است که فقط بخش یونانی‌نشین آن از سوی جامعه جهانی به عنوان دولت مشروع مورد تایید است.
مذاکرات متعددی با میانجی‌گری سازمان ملل بدون نتیجه پایان یافته‌اند.
آناستازیادس، رهبر قبرس یونانی‌نشین گفت: ارسین تاتار، رهبر قبرس ترک نشین در جریان این ضیافت موضع خود را در مورد برابری حاکمیت قبرس ترک‌نشین و رویکرد دو کشوری توضیح داد.
وی افزود: ما درباره راه‌های مختلفی که از طریق آنها می‌توانیم بر این بن‌بست غلبه کنیم و شرایطی را برای از سر گیری یک گفت‌وگوی سازنده و موثر ایجاد کنیم، مذاکره کردیم.  
آناستازیادس به جزئیات این مذاکرات اشاره‌ای نکرد اما گفت گوترش انتصاب یک نماینده ویژه را که اقدامات اعتمادسازی را پیگیری ‌کند و زمینه‌های مشترکی را برای از سر گیری احتمالی مذاکرات در آینده جستجو کند، در نظر دارد.
نیکوس کریستودولیدس، وزیر امور خارجه قبرس در مصاحبه‌ای گفت: این نشست به صرف ناهار بسیار سازنده و مثبت بود چرا که علاقه دبیرکل سازمان ملل به حل مشکل قبرس را نشان داد.
وی افزود: قبرس یونانی‌نشین انتظار دارد این نماینده ویژه که دبیرکل سازمان ملل او را منصوب می‌کند، به قبرس سفر کند و سه کشور ضامن یعنی ترکیه، یونان و انگلیس ببینند که آیا احتمال از سر گیری مذاکرات وجود دارد یا خیر.
این مقام تاکید کرد: قبرس یونانی‌نشین حتی آماده است فردا این مذاکرات را بر مبنای قطعنامه‌های شورای امنیت از سر بگیرد و امیدوار است که تا پایان سال جاری میلادی اشاره‌های ضمنی از سوی این نماینده ویژه در خصوص اینکه آیا برگزاری مذاکرات جدید ممکن است یا خیر، وجود داشته باشد.
نیکوس کریستودولیدس در ادامه گفت: ما متوجه هستیم که بدون مذاکره این اوضاع سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. تنها راه برای حل مشکل قبرس، مذاکره است. قبرس یونانی‌نشین نمی‌تواند درباره این توافق دو کشوری که قبرس ترک‌نشین و ترکیه خواستار آن هستند، مذاکره کند چرا که این موضوع خارج از چهارچوب قطعنامه‌های شورای امنیت و اختیارات گوترش است. جامعه بین‌الملل همچنین واکنش منفی به این پیشنهاد داشته است. تنها راه‌حل قابل اجرا برای قبرس، یک فدراسیون است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *