نخست وزیر یونان از عقد قرارداد تسلیحاتی جدیدی با فرانسه خبر داد که موجب افزایش همکاری‌های استراتژیک دو کشور خواهد شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان در سفری به پاریس در مصاحبه با تلویزیون ERT  بیان کرد: ما در مسیر تحکیم اساسی روابط استراتژیک یونان و فرانسه قرار داریم.
وی از اطلاعیه‌ای مشترک با رییس جمهور فرانسه در بامداد روز سه شنبه در کاخ الیزه پاریس خبر داد.
با توجه به گزارشات واصله از منابع یونانی، ممکن است قرارداد جدید شامل خرید ناوچه‌های بلارا و ناوچه‌های سبک گوویند باشد. این اتفاق می‌تواند مرهمی بر زخمی چند میلیارد دلاری باشد که صنایع دفاعی فرانسه پیش از این در سفارش فسخ شده زیردریایی‌ها از سوی استرالیا متحمل شده بود.
میتسوتاکیس اوایل ماه جاری همچنین از خرید غیرمنتظره ۶ فروند جنگنده رافال ساخت فرانسه خبر داده بود. یونان پیش از این نیز قرارداد ۲.۵ میلیارد دلاری خرید ۱۲ جنگنده رافال کارکرده و ۶ جنگنده نو از این نوع را در ماه ژانویه با فرانسه بسته بود.
برنامه‌ در حال رشد تسلیحاتی یونان، در راستای مقابله با چالش‌های ترکیه در نواحی شرقی مدیترانه است و فرانسه از اندک اعضای اتحادیه‌ اروپاست که در ماه‌های گذشته به صورت علنی از یونان حمایت کرده است.
در جواب، یونان از خواست امائول ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای تشکیل یک ارتش اروپایی حمایت کرده است.
میتسوتاکیس در این گفتگو اهمیت خوداتکایی استراتژیک اروپا را خاطرنشان کرد.
نخست وزیر یونان عنوان کرد که اروپا باید بتواند هر زمان که اراده کرد، به صورتی مستقل و خود متکی اقدام کند. وی همچنین افزود: یونان و فرانسه در خط مقدم چنین ابتکارعملی خواهند بود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *