نیروهای مقاومت یمن با پیشروی گسترده به سمت ارتفاعات «ملعا» و شهر «الجوبه» در مرکز استان مأرب در آستانه قطع کامل خطوط امدادرسانی نیروهای «عبد ربه منصور هادی» قرار گرفته اند.
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: نیروهای مقاومت یمن اخیراً دستاوردهای جدیدی را در نبرد با مزدوران سعودی در «مأرب» محقق ساخته‌اند. طبق آخرین گزارش‌های میدانی، اخیراً درگیری‌های شدیدی میان نیروهای مقاومت یمن و عناصر وابسته به «منصور هادی» در جبهه‌های شهر «الجوبه» واقع در استان مأرب به وقوع پیوسته است. شهر مذکور در مرکز استان مأرب واقع شده است.
در صورتی که نیروهای یمنی بر ارتفاعات ملعا و شهر الجوبه مسلط شوند تمامی راه‌های امدادرسانی به عناصر مزدور سعودی را مسدود ساخته‌اند در همین حال، گزارش‌های میدانی حاکی از آن هستند که نیروهای مقاومت یمن بیش از هر زمان دیگری به تسلط بر ارتفاعات استراتژیک «ملعا» نزدیک شده‌اند. هم اکنون درگیری‌های شدیدی در این جبهه در جریان است. نیروهای مقاومت یمن تاکنون پیشروی چشمگیری به سمت ارتفاعات مذکور داشته‌اند. برخی رسانه‌ها اعلام کردند که شمارش معکوس برای آزادسازی ارتفاعات مذکور آغاز شده است.
در حقیقت نیروهای مقاومت یمن آزادسازی ارتفاعات ملعا را مقدمه‌ای برای آزادسازی شهر الجوبه می‌دانند. موقعیت جغرافیایی شهر الجوبه به گونه‌ای است که به منطقه استراتژیک «حریب» متصل است. این منطقه نیز هم اکنون تحت کنترل نیروهای مقاومت یمن قرار دارد. همین مسأله موجب شده است تا آزادسازی شهر الجوبه به یک مسأله قریب الوقوع تبدیل شده باشد.
در صورتی که نیروهای مقاومت یمن بتوانند بر ارتفاعات ملعا و نیز شهر الجوبه سیطره یابند می‌توان گفت که به طور کامل مسیر امدادرسانی به عناصر مزدور سعودی را مسدود ساخته‌اند. از همین روی، نیروهای تحت الحمایه عربستان سعودی در مأرب تحت هیچ شرایطی نمی‌خواهند سیطره در مناطق مذکور را به نیروهای مقاومت یمن واگذار کنند. به همین دلیل، هم اکنون درگیری‌های شدیدی در مناطق یاد شده در جریان است.
پیشروی‌های مقاومت یمن در «مأرب»/ قطع خطوط امدادرسانی نیروهای هادی
در این میان، جنگنده‌های عربستان سعودی حملات خود به نقاط مختلف استان مأرب را تشدید کرده‌اند تا مانع از پیشروی‌های گسترده نیروهای یمنی شوند. جنگنده‌های سعودی قصد دارند به هر قیمتی ارتباط میان شهر الجوبه و منطقه حریب را قطع سازند. آنها به خوبی می‌دانند که در صورت قطع شدن ارتباط مناطق مذکور، کار برای نیروهای مقاومت یمن سخت خواهد شد و پیشروی‌های آنها به سمت الجوبه کند می‌شود.
از آنجایی که نیروهای مقاومت یمن در جریان نبرد مأرب دست برتر را دارند، آمریکایی‌ها در مواضعی عجیب خواستار توقف این نبرد شده‌اند آنچه که واضح به نظر می‌رسد این است که یمنی‌ها در نبرد بزرگ و سرنوشت ساز مأرب دست برتر را دارند و آخرین گام‌ها را برای تسلط کامل بر این شهر برمی دارند. همین مسأله موجب شده است تا ایالات متحده آمریکا به منظور کمک به ائتلاف سعودی، خواستار توقف فوری نبرد مأرب شود. در همین راستا، «تیموتی لیندرکینگ» فرستاده آمریکا در یمن در اظهاراتی عجیب خواستار توقف نبرد مأرب شد!
بدیهی است که این اظهارنظر پس از آن مطرح شد که آمریکایی‌ها خود پیشروی‌های گسترده نیروهای یمنی در مأرب را مشاهده کردند. طبیعتاً اگر ائتلاف متجاوز سعودی در نبرد بزرگ و سرنوشت‌ساز مأرب دست برتر را داشت، مقامات ایالات متحده آمریکا هیچگاه خواستار توقف نبرد مذکور نمی‌شدند.
پیشروی‌های مقاومت یمن در «مأرب»/ قطع خطوط امدادرسانی نیروهای هادی
در این میان، موضع گیری سازمان ملل متحد نیز قابل تأمل به نظر می‌رسد. این سازمان که تاکنون هیچ موضع گیری در خصوص محاصره سه جانبه زمینی، هوایی و دریایی یمن در طول سالهای گذشته اتخاذ نکرده است، همواره در مناسبت‌های مختلف بر لزوم توقف درگیری‌ها در مأرب تأکید می‌کند. پیشتر نیز شخصیت‌های مختلف یمنی مواضع سازمان ملل متحد در قبال تحولات یمن را جانبدارانه توصیف کرده‌اند.
نیروهای منصور هادی که تحت حمایت ریاض قرار دارند در جریان نبرد مأرب از سوی جامعه جهانی و سازمان ملل متحد پشتیبانی می‌شوند در همین ارتباط، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش «أنصارالله» یمن تصریح می‌کند: «سازمان ملل متحد حتی از محکوم کردن تداوم محاصره ملت یمن نیز می‌ترسد و جرأت چنین کاری را ندارد. مواضع سازمان ملل و جامعه جهانی اینگونه است که آنها از ما می‌خواهند در مأرب از خود دفاع نکنیم و اجازه دهیم که تروریست‌های تکفیری آزادانه در این شهر قدم بزنند».

این مسأله خود به تنهایی نشان از آن دارد که نیروهای مزدور سعودی در جریان نبرد مأرب از یک حمایت بین المللی برخوردار هستند. حتی انتصاب فرستاده ویژه جدید سازمان ملل متحد در امور یمن به جای «مارتین گریفیتس» هم موجب نشد تا مواضع این سازمان در قبال مأرب به سمت واقع گرایی و بی طرفی پیش برود.
به هر حال، ناگفته پیداست که نبرد مأرب درحال حاضر سرنوشت ساز ترین نبرد در تحولات یمن محسوب می‌شود و پیشروی‌های گسترده نیروهای مقاومت این کشور نوید تحقق پیروزی بزرگی را در این شهر در آینده نزدیک می‌دهد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *