سازمان سیا پس از مشاهده علائم سندروم «هاوانا» در پرسنل آمریکایی در برخی کشورهای آفریقایی، چین، روسیه، ویتنام و اتریش، این بار نیز مجبور به خارج کردن یک افسر این سازمان از صربستان شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وال استریت ژورنال، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) یک افسر اطلاعاتی این سازمان را که برخی علائم عصبی شبیه به علائم سندروم «هاوانا» در وی مشاهده شده بود، از صربستان خارج کرد.
مشاهده این مورد نیز می‌تواند نشانگر این مسئله باشد که شیوع این بیماری مرموز در بین پرسنل آمریکایی همچنان در حال افزایش است و در کشورهای بیشتری گسترش می‌یابد.
دکتر «جیمز جوردانو» استاد مغز و اعصاب در دانشگاه «جورج تاون» که به مقامات آمریکایی مشاوره می‌دهد، می‌گوید: در ۶۰ الی ۹۰ روز گذشته، موارد بسیار دیگری در خاک آمریکا و سراسر جهان گزارش شده است. این گزارش‌ها به همراه شاخص‌ها و علائم بهداشتی، معتبر محسوب می‌شوند.
یکی از آخرین موارد سندروم هاوانا را «بیل برنز» که یکی از اعضای تیم سیا است، هنگام سفر به هند گزارش کرد. حوادث برجسته دیگری در طول سال جاری در چین، اتریش، ویتنام، روسیه و برخی از کشورهای آفریقایی نیز مشاهده شده است.
پیشتر نیز «ویلیام برنز» رئیس سیا در ماه جولای مدعی شده بود که حدود ۱۰۰ افسر این سازمان و اعضای خانواده‌شان در میان ۲۰۰ مقام آمریکایی و خویشاوندان مبتلا به سندروم هاوانا هستند.
ماه گذشته میلادی نیز «کاملا هریس» معاون رئیس جمهور آمریکا ورودش به شهر «هانوی» پایتخت ویتنام را به مدت سه ساعت به تاخیر انداخت.
وزارت خارجه آمریکا علت این امر را گزارش سفارت این کشور در هانوی مبنی بر مشاهده فردی با مشکل سلامتی مشابه با سندروم هاوانا عنوان کرد.
سندروم مذکور اولین بار توسط مقامات سفارت آمریکا در کوبا در سال ۲۰۱۶ گزارش شد.
سال گذشته، یک هیئت آکادمی ملی علوم آمریکا دریافت که محتمل‌ترین نظریه این است که «انرژی فرکانس رادیویی هدایت شده و پالسی» باعث ایجاد این سندروم می‌شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.