بر اساس یک نظرسنجی برگزار شده در زمان اجرای فرآیند پرآشوب خروج آمریکا از افغانستان، اکثریت آمریکایی‌ها خواستار تعامل دیپلماتیک بیشتر کشورشان بوده و درصد قابل توجهی نیز خواستار کاهش تعداد سربازان آمریکایی استقرار یافته در خارج از این کشور هستند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این نظرسنجی از سوی نهاد غیرانتفاعی و غیرحزبی موسوم به بنیاد گروه اوراسیا و در بازه۲۷ اوت تا اول سپتامبر گذشته به اجرا در آمده است. این نظرسنجی مشخص کرد که ۵۸.۳ درصد از پاسخگویان معتقدند آمریکا باید بیشتر در مذاکرات بر سر مسائلی نظیر تغییرات آب و هوایی، حقوق بشر و مهاجرت مشارکت داشته باشد.
همچنین این نظرسنجی دریافت که ۲۱.۶ درصد معتقدند آمریکا باید در چنین مذاکراتی کمتر مشارکت داشته باشد در حالی که ۲۰.۱ درصد هم نظری نداشتند.
از مجموع ۲۱۶۸ فرد شرکت کننده در این نظرسنجی، ۴۲.۳ درصد معتقدند آمریکا باید تعداد سربازانش را در اروپا، آسیا و خاور میانه کاهش دهد، تعهدش را به دفاع از کشورهای آنجا کمتر کند و به تدریج مسئولیت امنیت منطقه‌ای را به همپیمانانش واگذار کند.
این نظرسنجی که امروز چهارشنبه نتایجش رسما منتشر شد همچنین مشخص کرد که ۳۲.۲ درصد معتقدند آمریکا باید یا تعداد سربازانش را در خارج از این کشور به همین میزان فعلی حفظ کند یا تعدادشان را افزایش دهد در حالی که ۲۵.۵ درصد نیز نظری نداشتند.
فرآیند خروج نظامیان آمریکا از افغانستان در تاریخ ۳۰ اوت تکمیل شده و به حدود ۲۰ سال مداخله نظامی آمریکا در آنجا که در ابتدا به انگیزه سرنگون کردن حاکمان وقت طالبان شروع شد پایان داد.
مارک هانا، مقام ارشد بنیاد گروه اوراسیا اظهار کرد، تعداد آمریکایی‌هایی که معتقد به تمرکز بیشتر سیاست خارجی آمریکا بر ساختن دموکراسی در خانه به جای خارج هستند در دو سال گذشته به میزان چشمگیری افزایش یافته است و این می تواند توجیه کننده نتایج این نظرسنجی انجام شده به هنگام اجرای خارج سازی سربازان آمریکایی از افغانستان باشد.
همچنین بر اساس این نظرسنجی ۴۰.۳ درصد از پاسخگویان خواستار حفظ میزان بودجه نظامی فعلی آمریکا هستند در حالی که ۳۸.۶ درصد خواستار کاهش آن بوده و ۱۶.۴ درصد هم خواستار افزایشش هستند.
۴۲.۲ درصد نیز معتقدند ارتش آمریکا باید در صورت حمله چین به تایوان از این جزیره دفاع کند در حالی که ۱۶.۲ درصد متقدند ارتش آمریکا نباید چنین کاری کند و ۴۱.۶ درصد نیز گزینه مطمئن نیستم را انتخاب کردند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.