وزیر دفاع ایالات متحده و رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور، روز سه شنبه با حضور در مجلس سنا در مورد خروج از افغانستان توضیح دادند.
به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا گفت: ما در طول جنگ ۲۰ ساله افغانستان ۲ هزار و ۴۶۱ سرباز آمریکایی را از دست دادیم و بیش از ۲۰ هزار نفر دیگر هم زخمی شده‌اند.
وی خاطرنشان کرد که واشنگتن از بهار گذشته بررسی احتمالات خروج غیرنظامیان از افغانستان را آغاز کرد.
آستین افزود: ما بزرگترین عملیات خروج تاریخ ایالات متحده را تنها در ۱۷ روز انجام دادیم.
وزیر دفاع آمریکا تصریح کرد: ما همه متحدان افغان خود را که در برنامه ویزای مهاجرت ویژه ثبت نام کرده‌اند، خارج نکرده‌ایم و مساله را جدی می‌گیریم.
وی تأکید کرد که حفظ پایگاه بگرام در افغانستان، ۵۰۰۰ سرباز آمریکایی را در معرض خطر قرار می‌داد و ما را در جنگ باقی نگه می‌داشت.
وزیر دفاع آمریکا گفت: ما با تهدیدهای جدی و فزاینده داعش شاخه خراسان روبرو شدیم.
آستین در خصوص ارتش افغانستان عنوان کرد: ما وشرکایمان ارتش افغانستان را به سادگی و در بسیاری از موارد بدون شلیک گلوله آموزش دادیم و متوجه عمق فساد و ضعف رهبری در افغانستان نبودیم.
رئیس پنتاگون در ادامه سخنرانی روز سه شنبه خود در جمع اعضای مجلس سنا اذعان کرد که غلبه بر تروریسم از طریق هوایی یک مساله دشوار است و عملیات تخلیه و خروج از افغانستان با چند موانع لجستیکی مواجه شد.
وی خاطرنشان کرد که باقی ماندن نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از ماه اوت به منافع واشنگتن آسیب می‌رساند و ۵۰۰۰ سرباز آمریکایی در معرض خطر قرار می‌گرفتند.
آستین ادامه داد: طراحان برنامه نظامی ما پایان آوریل گذشته برنامه‌های مربوط به عملیات خروج از افغانستان را تهیه کردند، اما دو روز اول این عملیات با مشکلاتی روبرو شد، زیرا ما آمادگی خروج ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر از افغانستان داشتیم، اما تعداد نهایی بیشتر بود.
وی افزود: ما به ایجاد یک دولت در افغانستان کمک کردیم، اما در ساختن یک ملت در آنجا موفق نشدیم و فروپاشی ارتش بدون شلیک حتی یک گلوله همه ما را تکان داد و ما نتوانستیم “اراده برای جنگ” را در اختیار شرکای افغان خود ارائه کنیم.
رئیس پنتاگون همچنین اعلام کرد: یک سرکرده القاعده را چند روز پیش در حمله‌ای هوایی در سوریه از پای درآورده‌اند.
از سوی دیگر، «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: ما باید بدانیم که طالبان یک سازمان تروریستی بوده و همچنان هست و هنوز ارتباط خود را با القاعده قطع نکرده است. ما باید برای محافظت از ایالات متحده و مردم این کشور در برابر هرگونه حمله تروریستی که ممکن است از افغانستان ناشی شود، تلاش کنیم.
میلی اظهار کرد: ما مطمئن نیستیم طالبان بتواند افغانستان را متحد نگه دارد و مانع جنگ داخلی شود.
او اضافه کرد: ما برآوردها و ارزیابی‌هایی در خصوص فروپاشی دولت افغانستان به این سرعت هم نداریم.
این ژنرال درباره چین گفت: به شکل روتین با چین در ارتباط هستیم تا از هرگونه رویارویی بین دو کشور جلوگیری کنیم.
رئیس ستاد مشترک آمریکا افزود: دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هیچ‌ برنامه‌ای برای هیچ‌گونه درگیری با چین ندارد.

انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.