وزیر خارجه پیشین آمریکا در اولین واکنش به افشاگری یاهونیوز درباره بحث‌های سال ۲۰۱۷ در دولت ترامپ به منظور ربایش یا حتی قتل موسس ویکی‌لیکس، گفت که بابت اقدامات دولت ترامپ برای "محافظت از اسناد واقعی امنیت ملی" عذرخواهی نمی‌کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از یاهونیوز، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا گفت: من بابت این واقعیت عذرخواهی نمی‌کنم که ما و دولت با جدیت کار می‌کردیم تا مطمئن شویم که می‌توانیم از این اطلاعات مهم و حساس چه در برابر بازیگران سایبری در روسیه و ارتش چین یا هر کسی که در تلاش برای گرفتن این اطلاعات از ما بود، محافظت کنیم.
پامپئو از تکذیب هرگونه ادعای مطرح شده در خبر یاهونیوز امتناع کرد اما گفت “منابع این پایگاه خبری نمی‌دانستند ما چه می‌کنیم.”
مقامات سابق به یاهونیوز گفتند، مایک پامپئو که در زمان مطرح شدن این گزینه‌های تند و تیز به عنوان مدیر سیا خدمت می‌کرد، سردمدار کمپین علیه جولیان آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس بود.
این مقام پیشین دولت ترامپ همچنین در اکتبر ۲۰۱۷ در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن دی.سی گفته بود: ما قرار است به یک نهاد بسیار بدتر تبدیل شویم.  
مقام‌های پیشین آمریکایی گفتند، سیا و مقام‌های دولت ترامپ نگران بودند که روسیه آسانژ را از سفارت اکوادور در لندن فراری دهد و به مسکو منتقل کند. آنها همچنین گزینه تصادف با خودروی دیپلماتیک روسیه که حامل آسانژ باشد و بیرون کشیدن او و همچنین تیراندازی به عوامل کرملین در خیابان‌های لندن و حتی تیراندازی به لاستیک‌های هواپیمای روسی حامل آسانژ پیش از برخواستن هواپیما و دیگر موارد را در دست بررسی داشتند.
پیشتر از انتشار مطلب خبری یاهونیوز در حدود دو ماه پیش، درخواست مصاحبه و اظهارنظر برای پامپئو ارسال شده بود که او پاسخی نداد. همچنین جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه از اظهارنظر درباره ایده‌های دوره ترامپ مبنی بر  ربایش آسانژ خودداری کرده و این سوالات را به وزارت دادگستری و سیا ارجاع داد.
این وزیر خارجه دوره ترامپ روز دوشنبه به گلن بک، از چهره‌های رسانه‌ای محافظه‌کار گفت که تمام دغدغه او “متمم اول بزرگ، جسورانه و قدرتمند قانون اساسی” بود و او به عنوان مدیر سیا به این نتیجه رسید که ویکی‌لیکس “یکی از اولین نهادهای اطلاعاتی متخاصم غیردولتی” بود که یاهونیوز از آن حرفی نمی‌زد و “روی سرقت اطلاعات و پرداخت پول به دیگران برای انجام همین کار” فعالیت داشت.
پامپئو در مصاحبه دوشنبه خود با گلن بک در کالج هیلسدیل و در پاسخ به سوالی در مورد مطلب تحقیقی یاهونیوز، یکی از نویسندگان این پایگاه خبری را تحقیر کرد. مایک پامپئو در دوران حضورش در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا مدام درباره تهدیدی که می‌گفت از جانب ویکی‌لیکس ایجاد شده است، صحبت می‌کرد.
به نظر می‌رسد توصیف پامپئو از آسانژ و ویکی‌لیکس با نظر رئیس جمهوری که او در آن زمان به آن خدمت می‌کرد، متفاوت بوده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا دوشنبه در بیانیه‌ای که به دست یاهونیوز رساند، این مطلب که هرگز بحثی راجع به کشتن آسانژ با او شده باشد، رد کرد. او در صحبت‌هایی که به نظر می‌رسید همدردی با آسانژ باشد، گفت: با او بسیار بد رفتار شد.
 انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.