دولت واشنگتن به رغم آگاهی از مواضع چین، بار دیگر مدعی شد که به تلاش برای افزایش سطح مشارکت تایوان در عرصه بین الملل متعهد است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک دیپلمات بلندپایه آمریکایی در ادامه تلاش واشنگتن برای تحریک جریان های جدایی طلب تایوان به مطالبه استقلال از چین، مدعی شد که ایالات متحده به افزایش مشارکت تایوان در عرصه بین المللی متعهد است.
«جرمی کورن فورث» معاون سفارت مجازی آمریکا در تایوان، طی نشستی غیرحضوری که در آن معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل و همچنین وزیر خارجه تایوان مشارکت داشتند؛ این ادعا را مطرح کرد.
این در حالی است که تایوان به عنوان بخشی از تمامیت ارضی چین، حق اینکه به طور مستقل داوطلب مشارکت در نهادهای بین المللی چون سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی شود؛ ندارد. اما کورن فورث مدعی است که تایوان با اتکا به فناوری قوی خود می تواند به حل چالش های جهانی کمک کند.
واشنگتن در ظاهر هیچ گونه رابطه دیپلماتیکی با تایوان ندارد اما به اسم حمایت از حق خودمختاری این جزیره، به تایپه سلاح می فروشد و مقامات تایوان را به بیان مطالباتی وادار می کند که رنگ و بوی جدایی طلبی دارند.
در همین راستا، «جوزف وو» وزیر خارجه تایوان مدعی شد وقت آن رسیده که راهی برای رفع محرومیت ناعادلانه تایپه از نظام وابسته به سازمان ملل پیدا کنیم.
چین پیشتر هشدار داده بود که هرگونه جدایی طلبی تایوان نتیجه ای جز جنگ نخواهد داشت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari