وزیر خارجه فرانسه در اظهاراتی گفت که بحران در روابط پاریس- واشنگتن جدی است و با آغاز مجدد گفتگوها میان دو کشور به پایان نرسیده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «ژان ایو لودریان» در نشست کمیسیون روابط بین‌الملل سنای فرانسه اظهار داشت که «در این مرحله، می‌توانم بگویم که بحرانی که ما اکنون آن را تجربه می‌کنیم، جدی است. این بحران به دلیل از سرگیری گفتگوها به پایان نرسیده است. این بحران ادامه خواهد یافت و برای خلاصی از آن، اقدامات جدی، و نه گفتار، مورد نیاز است».
لودریان در ادامه با اشاره به اینکه پاریس همچنین باید روابط خود با لندن را به دلیل نقض تعهدات انگلیس مورد تجدیدنظر قرار دهد، گفت: «لندن باید بداند که تعهداتش از جمله تعهدات مندرج در توافقنامه تجارت و همکاری را نقض کرده است».
به گفته این دیپلمات بلندپایه فرانسوی، بحران در روابط پاریس- واشنگتن نباید مأموریت اصلی ناتو را که همان دفاع دسته جمعی است، زیر سوال برد.
لودریان همچنین یادآوری کرد که این فرانسه بود که بازبینی مفهوم راهبردی ناتو برای نشست مادرید را آغاز کرد. وی همچنین خواستار بازنگری کامل روند همکاری فرانسه با استرالیا پس از تصمیم کانبرا برای خروج از توافقنامه ۹۰ میلیارد دلاری ساخت زیردریایی با پاریس شد.
وزیر خارجه فرانسه با تأکید بر اینکه رایزنی‌ها با سفیر خوانده شده این کشور از کانبرا ادامه می‌یابد، گفت که «سفیر ما در استرالیا [به کانبرا] بازخواهد گشت، اما ما به مشاوره و رایزنی با وی ادامه خواهیم داد که این امر روشن شدن روند تحول در روابط ما را میسر خواهد کرد».
گفتنی است، روز ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱ سه کشور انگلیسی زبان ایالات متحده، انگلیس و استرالیا از انعقاد یک پیمان همکاری سه جانبه موسوم به آکوس (AUKUS) خبر دادند که به موجب آن، استرالیا با بهره‌گیری از فناوری آمریکا و انگلیس قادر به ساخت ناوگان جدیدی از زیردریایی‌های با سوخت هسته‌ای خواهد شد.
در پی انعقاد این توافقنامه، فرانسه از توافق دهها میلیارد دلاری خود با استرالیا برای ساخت زیردریایی‌های متعارف محروم شد که این امر خشم مقامات پاریس را برانگیخت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.