دولت روسیه از ایالات متحده آمریکا خواست تا درباره پیمان امنیتی سه جانبه استرالیا، آمریکا و انگلیس موسوم به «آکوس» توضیح دهد.
به گزارش ایسنا، به نقل از اینترفاکس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای روسیه گفت که مسکو از واشنگن درباره «آکوس» توضیح خواسته است و درباره این پیمان سه‌جانبه از شرکای استرالیایی و انگلیسی خود هم درخواست توضیح خواهد کرد.  
توافق سه جانبه‌ای که به موجب آن استرالیا فناوری زیردریایی هسته‌ای را از ایالات متحده دریافت می‌کند، فرانسه را عصبانی و چین را نگران کرده است.
این در حالی است که سفیر آمریکا در اندونزی امروز چهارشنبه گفت که «توافق دفاعی سه جانبه استرالیا، ایالات متحده و بریتانیا هیچ کشور خاصی را هدف قرار نمی‌دهد و کشورهای منطقه هند و اقیانوسیه را در شرایط عجیبی قرار نمی‌دهد».
سفیر آمریکایی افزود: این توافق نباید هیچ گونه نگرانی در مورد گسترش سلاح‌های هسته‌ای ایجاد کند و سه کشور به اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) احترام می‌گذارند.
پیش از این، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته بود که همکاری دفاعی اخیر بین استرالیا، انگلیس و ایالات متحده با هدف کمک به استرالیا برای مهار چین انجام شده است.
در همین ارتباط، چین پنج‌شنبه گذشته گفت که «همکاری دفاعی جدید بین ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا به صلح و ثبات منطقه آسیب جدی ‌می‌رساند».
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «تصمیم واشنگتن و لندن برای صادرات فناوری زیردریایی هسته‌ای به استرالیا بار دیگر ثابت می‌کند که آنها از صادرات هسته‌ای برای منافع ژئوپلیتیک خود استفاده می‌کنند که این کاملا غیر مسئولانه است».
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.