در بحبوحه رقابت آمریکا و چین بر سر منافع خود در منطقه هند-آرام، پنتاگون اعلام کرد که مقامات نظامی دو کشور گفتگوهایی "صریح و دقیق" درباره طیف وسیعی از مسائل دفاعی داشتند.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد که مایکل چِیس، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور چین، در تماسی ویدیویی با ژنرال هوانگ ژوپینگ، معاون مدیر اداره ارتش چین در همکاری‌های نظامی بین‌المللی دیدار کرد. در بیانیه پنتاگون آمده است: در این مذاکرات، طرفین گفتگویی صریح، دقیق و بی‌پرده بر سر طیف وسیعی از مسائل تاثیرگذار بر روابط دو کشور داشته و بر لزوم حفظ کانال‌های ارتباطی تاکید کردند.
این مذاکرات دو هفته پس از آن برگزار شد که آمریکا، انگلستان و استرالیا از پیمان امنیتی‌ جدیدی خبر دادند که طی آن استرالیا مجهز به زیردریایی‌های هسته‌ای خواهد شد، پیمانی که چین آنرا محکوم کرد.
هدف از پیمان مذکور، که با نام “پیمان آکوس” شناخته می‌شود، تا حد زیادی جلوگیری از هژمونی چین در جنوب شرقی آسیا، خصوصا دریای چین جنوبی شناخته می‌شود.
پنتاگون افزود که در این مذاکرات «ما تعهدمان به رعایت اصول مشترک خود با متحدین‌ در منطقه هند-آرام را تصریح کردیم.»
این شانزدهمین دور مذاکرات آمریکا و چین در راستای هماهنگی سیاست‌های دفاعی دو کشور است. دور قبلی این مذاکرات در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰ در زمان ریاست جمهوری ترامپ برگذار شده بود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.