وزارت دفاع آمریکا با اشاره به گفتگوی صریح خود با مقامات ارتش چین، پایبندی خود به متحدان منطقه‌ای را به رغم تشدید خصومتها بر سر امضای توافقنامه آکوس اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، «مارتین مِینرز» سخنگوی پنتاگون روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «دو طرف (ارتش آمریکا و ارتش چین) در مورد طیفی از موضوعات اثرگذار بر روابط دفاعی ایالات متحده- جمهوری خلق چین (PRC) گفتگویی صریح و بی پرده، عمیق و باز داشتند».
وی این نشست را «مؤلفه‌ای مهم» در تلاش‌های واشنگتن برای «مدیریت مسئولانه رقابت میان ایالات متحده و جمهوری خلق چین» خواند.
بنا به گفته سخنگوی پنتاگون، دو طرف همچنین توافق بر سر باز نگه داشتن کانالهای ارتباطی را بار دیگر مورد تأیید قرار دادند. طرف آمریکایی همچنین تعهد خود را به حراست از اصول مشترک با متحدان و شرکایش در منطقه ایندوپاسیفیک ابراز کرد.
گفتنی است، چین توافقنامه همکاری سه جانبه میان ایالات متحده، انگلیس و استرالیا موسوم به آکوس را بسیار غیرمسئولانه می‌داند و آن را محکوم کرده است و می‌گوید که طرح و برنامه‌ها برای تجهیز استرالیا به زیردریایی‌هایی با سوخت هسته‌ای «به طور جدی صلح و ثبات منطقه را تضعیف می کند» و می‌تواند آتش رقابت تسلیحاتی در منطقه ایندوپاسیفیک را شعله‌ور سازد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.