اتحادیه اروپا دوازدهمین دورِ گفتگوها برای انعقاد یک توافقنامه تجارت آزاد با استرالیا را به تعویق انداخت.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، در پی بروز اختلاف‌های دیپلماتیک میان فرانسه با کشورهای امضاکننده توافقنامه امنیتی سه جانبه آکوس (آمریکا، انگلیس و استرالیا) بر سر کنار گذاشته شدن پاریس از قرارداد ده‌ها میلیارد دلاری ساخت زیردریایی با کانبرا، اتحادیه اروپا دوازدهمین دور گفتگوها برای امضای یک توافقنامه تجارت آزاد با استرالیا را یک ماه به تعویق انداخت.
بنا به اعلام یک نشریه استرالیایی، دوازدهمین دور این گفتگوها قرار بود در ماه اکتبر برگزار شود، اما حالا اتحادیه اروپا وعده برگزاری این گفتگوها را در ماه نوامبر داده است.
اتحادیه اروپا هنوز در مورد علت این تعویق توضیحی ارائه نداده است، اما یک عضو ناظر و آگاه از روند این گفتگوها به نشریه استرالیا فایننشل ریویو گفت که علت این به تعویق اندازی، به بحث قرارداد ساخت زیردریایی‌ها مربوط می‌شود.
«دان تهان» وزیر تجارت استرالیا که برای انجام گفتگوها با «والدیس دومبروفسکی» همتای خود در اتحادیه اروپا به این قاره سفر کرده بود، از اتحادیه اروپا خواست تا به گفتگوها بر سر توافقنامه تجارت آزاد ادامه دهد.
پیش از این نیز وزیر تجارت استرالیا مدعی شده بود که توافقنامه تجاری استرالیا و اتحادیه اروپا سود متقابل خواهد داشت و به اعضای اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد در منطقه ایندوپاسیفیک حضور پررنگ‌تری داشته باشند.
گفتنی است، در اواسط ماه سپتامبر سه کشور انگلیسی زبان ایالات متحده، انگلیس، استرالیا از امضای توافقنامه همکاری امنیتی سه جانبه (آکوس) خبر دادند. امضای این توافقنامه سبب شد که کانبرا به طور یکجانبه خروج خود از توافق ۶۶ میلیارد دلاری ساخت زیردریایی با فرانسه را به نفع تأمین این گونه تسلیحات در چارچوب ائتلاف جدید اعلام کند؛ اقدامی که خشم مقامات فرانسه را برانگیخت و کار را به جایی کشاند که دولت فرانسه سفرای خود از آمریکا و استرالیا را فراخواند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.