رئیس جمهور اسبق فرانسه به دلیل فساد مالی در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۲، به مجازات یک سال حبس شامل یک دوره شش ماهه تعلیقی محکوم شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «نیکولا سارکوزی» رئیس جمهوری اسبق فرانسه امروز پنجشنبه به دلیل تامین مالی غیرقانونی کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۲ مجرم شناخته شد.
سارکوزی متهم است که حدود ۲۲.۵ میلیون یورو یعنی چیزی حدود دو برابر سقف مالی قانونی برای رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۲ هزینه کرده است- رقابتی که در نهایت با شکست او در برابر «فرانسوا اولاند» به پایان رسید.
سارکوزی ۶۶ ساله اتهام هرگونه تخلفی را رد کرده است با این حال دادستان‌های پرونده او معتقدند وی هفته‌ها پیش از رای‌گیری می‌دانسته که هزینه‌های انتخاباتی او که طبق قوانین فرانسه به شدت محدود است، به حداکثر قانونی نزدیک شده ولی با این حال، با سازماندهی بسیاری از تجمعات بزرگ و پرهزینه انتخاباتی موافقت کرده است.
دادستان‌های پرونده برای او مجازات یک سال حبس شامل یک دوره شش ماهه تعلیقی پیشنهاد کرده‌اند. البته قاضی پرونده اعلام کرد که سارکوزی پس از اعلام حکم دادگاه می‌تواند با بستن دستبند الکترونیکی دوران محکومیت خود را در خانه شخصی خود سپری کند.
این حکم شش ماه پس از محکوم شدن او به اتهام فساد و نفوذ در پرونده دیگری صادر شد که منجر به صدور حکم یک سال حبس قطعی و دو سال تعلیقی شد و او را به اولین رئیس جمهور سابق فرانسه بدل می‌کند که با دو مجازات حبس مواجه شده است. البته سارکوزی در مورد حکم صادر شده در ماه مارس درخواست تجدیدنظر کرده است.
رئیس جمهور اسبق فرانسه همچنین به اتهاماتی مبنی بر دریافت پول از «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی برای تامین بودجه مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۷ تحت بازجویی قرار گرفته است.
رسانه‌های فرانسه گزارش داده‌اند که او با وجود اعلام کناره‌گیری از سیاست در سال ۲۰۱۷ همچنان در پشت صحنه مشغول ایفای نقش جدی است و در حال استفاده از جایگاه خود برای تعیین نامزد نهایی محافظه‌کاران در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.