وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد، سومین اجلاس مشارکت ترکیه- آفریقا قرار است ۱۷ و ۱۸ دسامبر برگزار شود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری مشترک با موسی فکی، رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا در آنکارا بر توسعه روابط میان ترکیه و کشورهای قاره آفریقا در تمامی زمینه‌ها تاکید کرد.
وی با بیان اینکه ترکیه بر این اصل معتقد است که کشورهای آفریقایی باید خودشان راه حلی برای مشکلات قاره خود پیدا کنند، افزود، ترکیه تمایل دارد به حمایت از تلاش ها برای توسعه در آفریقا و توسعه روابط تجاری، فرهنگی و انسانی ادامه دهد.
چاووش اوغلو با اشاره به اینکه تعداد سفارتخانه های ترکیه از ۱۲ مورد در سال ۲۰۰۲ به ۴۳ مورد در حال حاضر افزایش یافته و با افتتاح سفارت در گینه بیسائو به ۴۴ مورد نیز افزایش خواهد یافت، خاطرنشان کرد که آنکارا قصد دارد در ۴۹ کشور از مجموع ۵۴ کشور آفریقایی سفارتخانه باز کند.
وی افزود، حجم تجارت بین ترکیه و کل قاره آفریقا در پایان سال ۲۰۲۰ به حدود ۲۵.۴ میلیارد دلار رسید در حالی  که این حجم در سال ۲۰۰۳ تنها ۵.۴ میلیارد دلار بود.
وزیر خارجه ترکیه گفت، اولین اجلاس مشارکت ترکیه و آفریقا در سال ۲۰۰۸ و دومین آن در سال ۲۰۱۴ برگزار شد و قرار است سومین اجلاس در روزهای ۱۷ و ۱۸ دسامبر برگزار شود.
وی همچنین گفت، استانبول روزهای ۲۱ و ۲۲ نوامبر میزبان سومین دوره مجمع تجاری ترکیه و آفریقا است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.