تنش میان کابل-دوشنبه بر سر حمایت تاجیکستان از جبهه پنجشیر بالا گرفته تا آنجا که روسیه با نگرانی گزارش ها درباره تقابل نیروهای طرفین در مرز مشترک را دنبال و آنها را به خویشتنداری دعوت می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «آلکسی زایتسف» معاون بخش اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه روسیه از بررسی گزارش ها در باب تقابل نیروهای افغانستان و تاجیکستان در مرز مشترک دو کشور خبر داد.
وی در این باره افزود: با نگرانی تشدید تنش در رابطه تاجیکستان-افغانستان را درحالی که اظهارات تندی میان سران دو کشور رد و بدل می شود؛ دنبال می کنیم. گزارش هایی مبنی بر مستقر شدن نظامیان هر دو طرف، در مرز مشترک وجود دارد.
این دیپلمات روس افزود: از دولت های دوشنبه و کابل می خواهیم که با انتخاب گزینه های مورد تائید هر دو طرف، به وضعیت موجود خاتمه دهند.
روز دوشنبه، «ملا عبدالغنی برادر» معاون نخست‌وزیر طالبان، به رسانه‌ها گفته بود که تاجیکستان در امور داخلی ما مداخله می‌کند. او به تاجیکستان هشدار داده بود که آن‌ها می‌توانند به این مداخله واکنش نشان دهند.
رهبران طالبان پس از اظهارات اخیر «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان، به موضع گیری علیه دوشنبه پرداختند. رحمان در هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود که هرچند نمی‌خواهد در امور داخلی افغانستان مداخله کند، صلح و ثبات در این کشور زمانی شکل خواهد گرفت که در افغانستان انتخابات برگزار شود و دولتی با شرکت تمامی اقوام روی کار بیاید.
طالبان گردان‌های خود را در شمال افغانستان و در امتداد مرز با تاجیکستان مستقر کرده است. آنها در ولایت های بدخشان و قندوز رژه این نیروها را ترتیب دادند. از آن‌ سو، نیروهای نظامی تاجیکستان نیز در نزدیکی مرز با افغانستان رژه نظامی برگزار کردند.
از سوی دیگر، روزنامه فایننشیال تایمز به‌ تازگی ادعا کرده که تعدادی از چهره‌های مخالف طالبان مانند «احمد مسعود» فرمانده جبهه پنجشیر و «امرالله صالح» معاون رئیس جمهور سابق افغانستان در حال حاضر در تاجیکستان‌ هستند.
امامعلی رحمان همین چند روز پیش، بهترین نشان دولت این کشور را به ‌پاس حمایت از پایان جنگ داخلی در تاجیکستان، به «احمدشاه مسعود» پدر احمد مسعود و قهرمان ملی افغانستان، اعطا کرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.