امانوئل ماکرون، انتقادات اخیر نخست وزیر مالی طی سخنرانی در سازمان ملل علیه فرانسه را ، محکوم کرده و "شرم آور" خواند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در واکنش به این صحبت‌های نخست وزیر مالی که طی سخنرانی در سازمان ملل مطرح شدند گفت: من از این صحبت‌ها شوکه شدم. این اظهارات غیرقابل قبول هستند.
روز یکشنبه گذشته نخست وزیر مالی با انتقاد از پایان عملیات نظامی برخانه فرانسه در حوزه “ساحل” در آفریقا را از بابت آنچه که “فقدان رایزنی” در این زمینه خواند مورد انتقاد قرار داده و همچنین از آن به عنوان “فرار از جنگ” توصیف کرد.
امانوئل ماکرون خطاب به رسانه فرانسوی “رادیو فرانس اینفو” در حاشیه مراسم شام اختتامیه اجلاس فصل آفریقا ۲۰۲۰ در کاخ الیزه در واکنش به اظهارات مطرح شده از سوی چوگوئل کوکالا ماییگا، نخست وزیر مالی علیه فرانسه گفت:‌ من از این صبحت‌ها “شوکه ” شدم. در حالی که ما روز گذشته مراسم یادبود  ملی برای گروهبان ماکسیم بلاسکو ( سرباز کشته شده در درگیری در مالی) برگزاری کردیم، چنین صحبت‌هایی “غیرقابل قبول” هستند. اینها “شرم آور و مایه بی‌آبرویی” نهادی که حتی یک دولت نیست، هستند.
ماکرون با اشاره به اینکه دولت فعلی مالی حاصل دو کودتا از سال ۲۰۲۰ است، آن را به لحاظ دموکراتیک “فاقد مشروعیت” خوانده و گفت:‌ من می‌دانم که مردم  مالی این گونه فکر نمی‌کنند. درخواست‌های ما به خاطر این است که متعهد هستیم. ما می‌خواهیم علیه تروریسم و برای امنیت مبارزه کنیم. ما اگر در مالی هستیم چون دولت مالی درخواست آن را داشته است.
او در ادامه گفت:‌ کشور مالی بدون فرانسه در دست تروریست‌ها خواهد بود.
ماکرون اظهار کرد انتظار دارد رهبران شورای نظامی حاکم بر مالی “به تعهداتشان از جمله برگزاری انتخابات در ماه فوریه، توقف به زندان انداختن مخالفان سیاسی خود، و عمل به وظیفه خود در قبال واگذاری دولت که ماه هاست عملی نکرده‌اند، پایبند باشند.
وی افزود: ما قرار است در کنار جامعه بین المللی پروژه‌های توسعه در مالی را ادامه دهیم. اما این مساله در صورتی که رهبران مالی مسئولیت‌هایشان را تقبل نکنند نمی‌تواند انجام شود. این برنامه‌ها اجتناب ناپذیر نیستند.
او کشور نیجر را به عنوان مثال و الگو مطرح کرده و گفت که در آنجا “یک رئیس جمهور شجاع به نام بازوم بعد از یک رئیس جمهور شجاع دیگر یعنی ایسوفو هست، کسانی که نهایت تلاششان را می کنند، برای مردمشان و برای آموزش،‌سلامت و … میجنگند. آنها دارند  به شکلی تحسین برانگیز کارشان را انجام می دهند.”
ماکرون بعد از بازدید به همراه همسرش از اثر هنری یک هنرمند غنایی به نام ال آناتسوی به همراه بازیگران و شرکت کننده های اجلاس فصل آفریقا ۲۰۲۰ مراسم شام اختتامیه را برگزار کرد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.