بر اساس اعلام یک مقام اروپایی، مذاکرات اتحادیه اروپا و استرالیا بر سر مساله تجارت آزاد که از مدت‌ها قبل برنامه ریزی شده بود، به دنبال ناراحتی ایجاد شده از بابت تصمیم اخیر استرالیا برای لغو قرارداد خرید زیردیایی از فرانسه به تاخیر افتاد.
به گزارش ایسنا،‌ به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ یک مقام اتحادیه اروپا در کانبرا به خبرگزاری فرانسه تصریح کرد، این دور از مذاکرات بر سر توافق تجارت آزاد برای مدت یک ماه و تا ماه نوامبر به تاخیر افتاده است.
ماه گذشته میلادی استرالیا به طور ناگهانی یک قرارداد چند میلیارد دلاری مربوط به خرید ۱۲ زیردریایی از فرانسه را لغو کرده تا به جایش سراغ خرید کشتی‌هایی طراحی شده از سوی آمریکا که مجهز به موتور دارای سوخت هسته‌ای هستند برود.
این تصمیم استرالیا اختلاف دیپلماتیک شدیدی را بین این کشور و فرانسه ایجاد کرده و حالا به نظر می‌رسد که این مناقشه بر روابط استرالیا با کل بلوک اتحادیه اروپا تاثیر گذاشته است.
فرانسه علنا گفته دیگر نمی‌تواند به دولت استرالیا اعتماد کند و مقام‌های این کشور را متهم به “دروغگویی” کرده و همچنین امکان تداوم موضوع توافق تجاری را زیر سوال برده است.
دن تهان، وزیر تجارت استرالیا که قرار بوده برای مذاکرات به اروپا سفر کند در بیانیه ای به خبرگزاری فرانسه این تصمیم را کم اهمیت دانست.
او گفت:‌ ما واکنش فرانسه به تصمیمان در قبال موضوع زیردریایی را درک می کنیم اما نهایتا هر کشوری باید در راستای منفعت ملی خود عمل کند و این همان کاری است که استرالیا کرده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *