دبیرکل سازمان ملل نسبت به چالش‌های پیچیده امنیتی در سودان که مستلزم انجام تمامی تلاش‌ها برای حفاظت از شهروندان و تقویت حقوق بشر در این کشور است، هشدار داد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانسی که توسط دفتر وی با همکاری هیئت دائم نروژ در این سازمان و با محوریت ارزیابی پیشرفت در سودان و تاکید مجدد بر حمایت بین المللی از دوره انتقالی در این کشور برگزار شد، اظهارات مذکور را مطرح کرد.
این کنفرانس به صورت مجازی و با حضور وزیران خارجه سودان، نروژ و تعدادی از همتایان آنها در کشورهای عضو سازمان ملل برگزار شد.
گوترش در این کنفرانس گفت، سودان همچنان با چالش‌های پیچیده امنیتی روبروست و تلاش اخیر برای انجام کودتا یادآور این تهدیدات مستمر است. باید تمامی تلاش‌ها برای حفاظت از شهروندان، تقویت حقوق بشر و فراهم کردن امنیت برای همه مبذول شود.
وی تاکید کرد، توافقنامه صلح جوبا که تقریبا یک سال پیش به امضا رسید مسیر را برای پایان دادن به درگیری‌های طولانی مدت و ویرانگر هموار کرد.
گوترش بر اهمیت اصلاحات اقتصادی سودان که با پیوستن به طرح کشورهای فقیر با بدهی های سنگین به اوج خود رسید، تاکید کرد.
این طرح توافق بین وام دهندگان بزرگ بین المللی است که در سال ۱۹۹۶ راه اندازی شد تا به سودان یا هر کشور دیگری که بدهی دارد فرصت جدیدی برای کاهش بار بدهی خود بدهد.
گوترش بر تعهد سازمان ملل نسبت به همکاری با خارطوم برای موفقیت دوره انتقال سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، دستیابی به صلح پایدار و توسعه همه جانبه تاکید کرد.
۲۱ اوت ۲۰۱۹ سودان دوره انتقالی ۵۳ ماهه را آغاز کرد که با برگزاری انتخابات در سال ۲۰۲۴ پایان می یابد. در دوره انتقالی قدرت میان ارتش، نیروهای مدنی و جنبش های مسلح که سوم اکتبر توافقنامه صلح جوبا را با دولت سودان امضا کردند، تقسیم شده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.