ریاست پارلمان تونس با "نامعتبر" خواندن اقدامات ریاست جمهوری این کشور آغاز دوره جدید خود را اعلام کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه الجزیره، ریاست پارلمان تونس در بیانیه‌ای اعلام کرد که دوره جدید پارلمانی آغاز شده است.
ریاست پارلمان تونس از نمایندگان خواست که فعالیتشان را ازسر بگیرند.
در این بیانیه آمده است که سومین دوره پارلمان در سایه اقدامات فوق العاده و وضعیت بی سابقه قانون اساسی و همچنین چالش‌های اقتصادی و اجتماعی خفه کننده آغاز می‌شود و همه ملت تونس را ملزم به هوشیاری و احتیاط می‌کند.
ریاست پارلمان تونس در ادامه تاکید کرد که قیس سعید، رئیس جمهوری این کشور مسئول تعطیلی پارلمان و برهم زدن منافع حیاتی است و فعال کردن اصل ۸۰ قانون اساسی توسط رئیس جمهور و دستبرد به اختیارات پارلمان به شمار می‌رود.
 ریاست پارلمان تونس همچنین تمامی اقدامات فوق‌العاده اخیر ریاست جمهوری ازجمله تعلیق فعالیت پارلمان را “باطل” خواند.
در همین حال، رسانه‌های مختلف گزارش دادند که به دنبال درخواست نمایندگان پارلمان برای ازسرگیری فعالیت این نهاد، نیروهای امنیتی تمام مسیرهای منتهی به مقر پارلمان در میدان “باردو” را بستند و از حرکت عابران پیاده در مقابل درهای آن جلوگیری کردند.
رسانه‌های محلی کلیپ‌های ویدئویی را پخش کردند که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی خیابان منتهی به دروازه پارلمان که برای ورود اعضا در نظر گرفته شده است را با قرار دادن موانع آهنی بسته‌اند.
طبق این گزارش، حدود ۹۰ نماینده با امضای بیانیه‌ای اقدامات ریاست جمهوری را رد کرده و آن را “غیر قانونی و نامشروع” خواندند.
این درحالی است که  فعالان عصر جمعه اعلام کردند که وب سایت رسمی پارلمان تونس مسدود شده است اما صفحه رسمی آن در شبکه اجتماعی “فیس بوک” هنوز فعال است.
دولت تونس تا بدین لحظه بیانیه‌ای در این باره صادر نکرده است و هیچ یک از نمایندگان نیز اظهار نظری درباره این اتفاق نکرده‌اند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.