در درگیری‌های فلسطینی‌ها و سربازان اسرائیلی در شرق نابلس واقع در کرانه باختری اشغالی ۹۰ فلسطینی زخمی شدند. از سوی دیگر، آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا جنایات شهرک‌نشین‌های اسرائیلی در حق فلسطینی‌های ساکن کرانه باختری به ویژه الخلیل را محکوم کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، هلال احمر فلسطین اعلام کرد در جریان درگیری‌هایی که میان فلسطینی‌ها و سربازان ارتش رژیم صهیونیستی در دو شهرک بیتا و بیت دجن واقع در شرق نابلس شکل گرفتند، ۹۰ فلسطینی زخمی شدند که ۱۳ مورد آنها به دلیل اصابت گلوله‌های پلاستیکی در بیتا بوده و ۱۳ مورد دیگر نیز در بیت دجن زخمی شدند.
طبق گزارش هلال احمر فلسطین این فلسطینی‌ها در اثر اصابت گلوله‌های فلزی با روکش پلاستیکی و استنشاق گاز اشک‌آور آسیب دیدند.
این درگیری‌ها در پی مخالفت فلسطینی‌ها با شهرک‌سازی و مصادره اراضی‌شان رخ داد و نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی برای سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز فلسطینی‌ها از گلوله‌های جنگی و پلاستیکی و گاز اشک‌آور استفاده کردند.
درگیری‌ها در نابلس در اطراف کوه صبیح در شهرک بیتا آغاز شد و نیروهای رژیم اشغالگر با استفاده از پهپادها به سمت شرکت‌کنندگان در راهپیمایی‌های هفتگی مخالفت با ساخت شهرک آویتار، گاز اشک‌آور شلیک کردند.
جوانان فلسطینی در این شهرک موفق شدند یک فروند از این پهپادها را در منطقه کوه صبیح سرنگون کرده و آن را منهدم کنند.
در شهرک بیت دجن نیز پنج فلسطینی در اثر اصابت گلوله‌های فلزی با روکش پلاستیکی زخمی شدند که دو تن از آنها به بیمارستان‌های نابلس منتقل شدند.
همچنین در درگیری‌های شکل گرفته در این شهرک یک خبرنگار فلسطینی نیز به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی زخمی شد.
همچنین در قلقیلیه یک کودک با این گلوله‌ها زخمی شد و ده‌ها فلسطینی‌ دیگر در راهپیمایی هفتگی کفر قدوم، در اثر استنشاق گاز سمی آسیب دیدند.
درگیری‌ها میان دو طرف در الخلیل نیز در منطقه باب الزاویه در ایست نظامی ایجاد شده در ورودی خیابان شهدا آغاز شدند، اشغالگران به مرکز شهر یورش برده و به سمت شهروندان فلسطینی و مراکز تجاری این منطقه بمب‌های صوتی شلیک کردند.
در قدس اشغالی نیز درگیری‌ها میان دو طرف در کوه بریطه در نزدیکی ورودی شهرک بیت دقو و بیت إجزا در شمال غرب قدس آغاز شدند.
اشرف بسام، از فعالان فلسطینی ساکن روستای بیت دقو به خبرگزاری “وفا”ی فلسطین گفت: درگیری‌ها میان دو طرف با شلیک گلوله‌های جنگی و فلزی و بمب‌های صوتی و گاز اشک‌آور به سمت فلسطینی‌ها آغاز شدند و در این درگیری‌ها ده‌ها فلسطینی دچار مشکل تنفسی شدند.
از سوی دیگر آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا جنایات شهرک‌نشین‌های اسرائیلی در حق فلسطینی‌های ساکن کرانه باختری به ویژه الخلیل را محکوم کردند.
شبکه سی‌ان‌ان به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: دولت آمریکا به شدت اقدامات خشونت‌آمیز شهرک‌نشین‌ها در حق فلسطینی‌های ساکن روستاهای نزدیک به الخلیل در کرانه باختری در تاریخ ۲۸ سپتامبر را محکوم می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تاکید کرد: ما از محکومیت جدی و قاطع این خشونت از سوی وزیر خارجه و دیگر مسؤولان قدردانی می‌کنیم.
اتحادیه اروپا نیز در بیانیه کوتاهی ضمن محکومیت اقدامات متجاوزانه شهرک‌نشین‌ها اعلام کرد: این مجرمان باید محاکمه شوند.
جیمز کلورلی، وزیر مشاور انگلیس در امور خاورمیانه و شمال آفریقا نیز با اشاره به اینکه کشورش تجاوزات سربازان اسرائیلی و شهرک‌نشین‌ها در جنوب الخلیل را محکوم می‌کند، از دولت رژیم اشغالگر اسرائیلی خواست طبق تعهداتش در قوانین بین‌المللی حقوق بشر، به این نقض‌های حقوق بشر رسیدگی کرده و حمایت لازم را از شهروندان فلسطینی به عمل آورد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.