همزمان با بالا گرفتن تنش های لفظی، وزیر دفاع ترکیه در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود درباره همکاری نظامی و امنیتی دوجانبه و منطقه‌ای رایزنی کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «خلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه در تماس تلفنی با «لوید آستین»، همتای آمریکایی خود درباره همکاری نظامی و امنیتی دوجانبه و منطقه‌ای رایزنی کرد.
وزارت دفاع ترکیه در این ارتباط با انتشار بیانیه ای گفته است: طرفین در این مکالمه تلفنی بر اهمیت تقویت روابط نظامی با همکاری و هماهنگی نزدیک‌تری میان دو کشور تاکید کردند.
تماس تلفنی وزرای دفاع ترکیه و آمریکا در شرایطی انجام شده که طی چند روز گذشته تنش لفظی میان دو کشور بالا گرفته است.
از جمله پیش از تماس تلفنی آکار با همتای آمریکایی خود، «وندی شرمن»، معاون وزیر خارجه آمریکا به ترکیه درباره خرید تجهیزات نظامی از روسیه هشدار داده بود.
در این ارتباط، وندی شرمن خطاب به ترکیه گفت که خرید تسلیحات نظامی روسیه برای آنکارا تبعات خواهد داشت.
پس از اعلام «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه مبنی بر طرح این کشور برای خرید دومین سری از سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه، که در گفت‌وگو با شبکه خبری آمریکایی سی بی اس انجام گرفت، آمریکا در طی چند مرحله وارد فاز هشدار به ترکیه شده است و چند روز پیش از این نیز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اظهار داشت که به ترکیه نسبت به خرید محصولات بیشتر نظامی از روسیه هشدار می‌دهیم.
اردوغان در آن مصاحبه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قصدی برای خرید سری دیگری از سامانه موشکی اس ۴۰۰ را دارید، گفته بود: از این دوره به بعد کسی نمی‌تواند در سیاست ما نسبت به خرید سامانه‌های دفاعی و اینکه از چه کشوری و به چه میزان باشد، دخالت کند. کسی که در این خصوص تصمیم می‌گیرد ما هستیم.
در پی خرید اولین سری سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه از سوی ترکیه، واشنگتن ضمن تحریم بخش نظامی این کشور، آنکارا را از پروژه تولید مشترک جنگنده اف ۳۵ خارج کرده و حتی واشنگتن از تسلیم کردن جنگنده‌هایی که ترکیه سفارش داده و آماده تحویل بود نیز اجتناب کرد و آنها را به ارتش آمریکا تسلیم کرد.
از سوی دیگر، امروز همچنین پیش از تهدیدات شرمن علیه ترکیه، «رجب طیب اردوغان» خواستار جبران خسارت مادی و بازگشت پول این کشور در جریان فسخ معامله خرید جنگنده اف ۳۵ توسط آمریکا شده بود. در این ارتباط اردوغان از آمریکا خواسته است تا بعد از کنار گذاشتن آنکارا از پروژه ساخت جنگنده اف ۳۵ مبلغ ۱.۴ میلیارد دلار پول کشورش را به آنکارا باز پس دهد.
براساس اعلام منابع خبری، رئیس جمهور ترکیه درباره کنار گذاشته شدن کشورش از پروژه ساخت جنگنده‌های اف ۳۵ خطاب به مقامات آمریکایی گفت: ما ۱.۴ میلیارد دلار پرداخت کردیم. این پول چه می‌شود. ما این پول را به سادگی به دست نیاوردیم. یا باید هواپیماهایمان را به ما بدهند و یا پولمان را برگردانند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari