آمریکا که اخیرا مجازات‌هایی را علیه ترکیه از بابت اقدامش در خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ از روسیه اعمال کرده به این کشور نسبت به خرید تسلیحات بیشتر از روسیه و ریسک‌های بیشتری که این موضوع متوجه روابط دوجانبه می‌کند، هشدار داد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این بیانیه بعد از آن مطرح شد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود طی چند روز پیش دیدار کرده و با او بر سر افزایش همکاری نظامی از جمله در زمینه جنگنده‌ها و به صورت بالقوه زیردریایی‌ها به بحث پرداخت.
ترکیه که از اعضای ائتلاف ناتو است، هشدارهای آمریکا را در سال ۲۰۱۷ نسبت به اقدام برای خرید سامانه اس-۴۰۰ از روسیه نادیده گرفت، در حالیکه این ائتلاف غربی نگران است این معامله به روسیه اجازه توسعه مهارت‌هایش در زمینه هدف گرفتن هواپیماهای آمریکایی و غربی را بدهد.
وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره سفر اخیر اردوغان برای دیدار با پوتین گفت: ما در هر سطح و فرصتی از ترکیه خواسته‌ایم سیستم اس-۴۰۰ را حفظ نکند و از خرید تجهیزات نظامی بیشتر از روسیه خودداری کند.
وی که در سفر به سوئیس به سر می‌برد، افزود: ما همچنان به ترکیه این موضوع را و همچنین تبعات حرکت آنها در این مسیر را تصریح خواهیم کرد.
شرمن تاکید کرد که سامانه اس-۴۰۰ “با سیستم‌های ناتو سازگار نبوده و قابلیت عملیات با آنها را ندارد.”
آمریکا در پاسخ، اقدام به اخراج ترکیه از برنامه مربوط به جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ کرد که در آن چندین شرکت ترکیه‌ای دخیل بودند؛ برنامه‌ای که آنکارا به موجب آن انتظار دریافت تا میزان ۱۰۰ جنگنده را داشته و همچنین قرار بود تولیدکننده‌های ترکیه‌ای نیز در آن شریک باشند.
وندی شرمن تاکید کرد، آمریکا برای رابطه‌اش با ترکیه ارزش قائل است و به استقبال ترکیه از میلیون‌ها آواره سوری و تلاش‌های آن برای بازیابی فعالیت فرودگاه بین‌المللی شهر کابل اشاره کرد. وی افزود: ترکیه گاهی یک چالش است. من مطمئن هستم آنها آمریکا را گاهی یک چالش برای خود می‌یابند، اما آنها یک هم‌پیمان ارزشمند در ناتو هستند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.