یک گزارش که محتوایش اخیرا در آمریکا از حالت طبقه بندی خارج شده نتیجه گرفته نویزهایی که به عنوان عامل بیماری اسرار آمیز موسوم به "سندروم هاوانا" در دیپلماتهای آمریکایی مستقر در پایتخت کوبا مطرح شده‌اند، احتمالا نه از سوی سلاح‌های مایکروویو بلکه از سوی حشرات ایجاد شده‌اند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،‌ رخدادهای پیرامون “سندروم هاوانا” ابتدا در سال ۲۰۱۷ بروز پیدا کردند هنگامی که گزارش‌های رسانه‌ای ادعا کردند دیپلمات‌های آمریکایی مستقر در پایتخت کوبا اواخر سال ۲۰۱۶ شروع به شنیدن صداهای عجیبی کردند که قابلیتهای شناختی و شنوایی آنها را تحت تاثیر قرار داد.
گزارش علمی مذکور به سفارش وزارت امور خارجه آمریکا و از سوی گروه مستقل مشاوره علمی موسوم به JASON
به اجرا در آمده است.
بر اساس این گزارش که متنش به دست رسانه بازفیدنیوز رسیده،‌دانشمندان به بررسی دست کم  هشت “فایل صوتی و تصویری ضبط شده توسط پرسنل آمریکایی از صداهای فرکانس بالا” پرداختند و همچنین روایت‌های شخصی دیپلماتها و اطلاعات پزشکی آنها  را نیز مورد بررسی قرار دادند.
در این مطالعه نوشته شد: هیچ منبع واحد انرژی قابل قبولی (نه رادیویی/مایکرو ویو و نه صوتی) نمی تواند هم تولید کننده سیگنالهای صوتی-تصویری ضبط شده و هم تاثیر پزشکی گزارش شده،‌باشد. ما معتقدیم که این صداهای ضبط شده دارای ماهیت مکانیکی یا بیولوژیکی هستند تا این که منشا الکترونیک داشته باشند. محتمل ترین منبع آنها جیرجیرک است.
این گزارش با این حال این فرضیه که “این صداها به رغم بی ضرر بودند، از سوی یک عامل دشمن به عنوان فریب و پوشاننده یک یک شیوه کاملا بی ربط دیگر برای ایجاد بیماری تولید شده باشند” را رد نکرد.
در دسامبر ۲۰۲۰ هم یک گزارش دیگر سفارش داده شده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا که از سوی آکادمی ملی علوم آمریکا انتشار یافت ، نتیجه گیری کرد که ساطع کردن امواج هدایت شده مایکروویو محتمل ترین عامل سندروم هاوانا است.
مجلس نمایندگان آمریکا اواخر سپتامبر لایحه ای به منظور پرداخت پول به پرسنل آمریکایی که از این بیماری اسرار آمیز رنج می برند را تصویب کرد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.