همزمان با پرواز مجدد جنگنده‌های چینی در نزدیکی جزیره خودمختار تایوان، که چین آن را از آن خود می‌داند، آمریکا از آنچه آن را "اقدام نظامی تحریک‌آمیز" چین خواند، ابراز نگرانی کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، چین در روز جمعه ۳۸ جنگنده، و در روز شنبه ۳۹ جنگنده‌اش را بر فراز این منطقه به پرواز درآورد، آماری که از سپتامبر ۲۰۲۰، که تایوان برای اولین بار گزارشی مبنی بر این پروازها منتشر کرد، تا کنون، بی‌سابقه بوده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای به چین درباره این اقدامات هشدار داده و خاطرنشان کرد که تحرکات چین در نزدیکی مرزهای تایوان، علاوه بر خطری که از منظر اشتباهات محاسباتی دارد، آرامش و ثبات منطقه را تضعیف خواهد کرد.

وی در این بیانیه گفت: ما اکیدا به چین توصیه می‌کنیم که قلدری و فشارهای نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی خود در مقابل تایوان را متوقف کند.

پرایس همچنین افزود که آمریکا، تامین کننده اصلی تسلیحاتی تایوان، به کمک‌های خود به این جزیره برای دستیابی به یک سیستم دفاعی مطلوب ادامه خواهد داد.

چین و تایوان، پس از جنگی داخلی در سال ۱۹۴۹ میلادی،‌ از یکدیگر جدا شدند. در آن زمان، کمونیست‌ها کنترل سرزمین اصلی را به دست گرفته و هماوردان ملی‌گرایشان در تایوان، جزیره‌ای در ۱۶۰ کیلومتری شرق چین، با ۲۴ میلیون نفر جمعیت، اقدام به تاسیس دولت مستقل کردند.

چین بیش از یک سال است که به تناوب، اقدام به ارسال هواپیماهای نظامی خود به سمت تایوان می‌کند. به گفته وزیر دفاع تایوان، در روز یکشنبه ۱۲ فروند جنگنده و ۴ هواپیمای نظامی دیگر وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی آنها شدند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.