مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید چنانچه طالبان شروط جامعه بین الملل را نپذیرد، با نزدیک شدن فصل سرما و نرسیدن کمک های لازم، شاهد فروپاشی نظام اقتصادی-اجتماعی افغانستان خواهیم بود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید افغانستان در آستانه فروپاشی اقتصادی-اجتماعی است که بیم وقوع فاجعه‌ای انسانی را رقم می‌زند حال آنکه این روند نه تنها برای افغان‌ها بلکه کل منطقه و جهان خطرناک است.
وی افزود: پرهیز از وقوع بدترین سناریوی قابل پیش بینی مستلزم موافقت طالبان با شروطی است که ارائه هرچه بیشتر کمک‌های بین المللی را ممکن می‌سازد. او یکی از این شروط را بازگشت پرسنل خانم نهادهای بین المللی افغانستان به کار و فعالیت اجتماعی عنوان کرد.
بورل با توجه به آمدن فصل سرما، هشدار داد که تداوم این روند می‌تواند به وقوع فاجعه و همچنین سرازیر شدن سیل مهاجران به کشورهای همسایه منجر شود.
این اظهارات درحالی ایراد شد که از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، قیمت مواد غذایی افزایشی ۵۰ درصدی داشته حال آنکه ۹ میلیارد از دارایی‌های این کشور در بانک‌های خارجی بلوکه شده است.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز پیشتر درباره وقوع چنین فاجعه‌ای هشدار داده و خواستار ارائه تسهیلات اقتصادی به طالبان شده بود.
با وجود وعده ۱.۲ میلیارد دلاری کشورها برای کمک بشردوستانه به افغانستان، اما فقط ۱۳۵ میلیون دلار از این کمک‌ها تا کنون پرداخت شده است.
سازمان ملل با انتشار این آمار، از کشورهای امدادرسان خواست زودتر کمک‌های خود را پرداخت کنند تا تأمین نیازهای فوری بشردوستانه مردم ساکن در افغانستان به نتیجه برسد.
از سوی دیگر، همزمان «مارتین گریفیتس» معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه با بیان اینکه افغانستان در آستانه یک بحران انسانی جدی قرار دارد، گفت: به مشارکت بین‌المللی مبتنی بر تفاهم با رهبری طالبان نیاز داریم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.