رابرت فلوید، دبیر اجرایی کمیسیون مقدماتی سازمان پیمان منع آزمایش هسته‌ای جامع (CTBTO) برای هرگونه تماس با کره‌شمالی به منظور امضای احتمالی و تصویب این توافق اعلام آمادگی کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آزمایشات هسته‌ای کره شمالی مایه نگرانی جامعه بین‌المللی است و این نارضایتی از تریبون‌های بسیاری از جمله شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده است. رابرت فلوید گفت، سامانه‌های نظارتی سی.تی.بی.تی.او تک تک تحرکات موشکی پیونگ یانگ را زیر نظر دارد و اطلاعات آن را با تمام امضاکنندگان این پیمان منع آزمایش هسته‌ای به اشتراک میگذارد.
رابرت فلوید گفت: مایل هستم جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) این پیمان را امضا کرده و به تصویب برساند. همچنین آمادگی دارم در رابطه با این موضوع، در هر زمانی که امکان‌پذیر بوده و مورد توافق آنها باشد، تعامل داشته باشم. فکر می‌کنم با توجه به برخی از اظهارات کیم جونگ اون، این حرکتی بزرگ باشد که کره‌شمالی این پیمان را امضا کرده و تصویب کند و همچنین یک گام بزرگ در اعتمادسازی در مسیری است که ما به دنبال یک راهکار برای مسائل هسته‌ای پیونگ‌یانگ هستیم.
دبیر اجرایی کمیسیون مقدماتی سازمان پیمان منع آزمایش هسته‌ای جامع گفت از زمان روی کار آمدن در ماه اوت هیچ نوع تماس مستقیمی با کره شمالی برقرار نشده، اما تاکید کرد این مسیر همیشه باز است.
رابرت فلوید در مصاحبه با اسپوتنیک همچنین گفت، تشکیل ائتلاف سه‌جانبه آکوس با مشارکت آمریکا، انگلیس و استرالیا هیچ تهدیدی برای پیمان منع آزمایش هسته‌ای جامع ایجاد نمی‌کند چون آنها نقطه تقابلی ندارند. او توضیح داد: درک من این است که مساله در مورد استرالیا و دریافت زیردریایی‌های هسته‌ای است. آنها زیردریایی‌های مسلح هسته‌ای که کلا مساله دیگری است، نیستند. بنابراین از نقطه نظر سازمان پیمان منع آزمایش هسته‌ای جامع و معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای، به عنوان معاهده‌ای که همه انفجارهای هسته‌ای را ممنوع می‌کند، واقعاً نقطه برخورد وجود ندارد.
رابرت فلوید در ادامه همچنین تصورات واشنگتن مبنی بر اینکه روسیه از این پیمان تبعیت نمی‌کند، رد کرد. او گفت: از گزارشی که آمریکا درباره عدم پایبندی روسیه به این پیمان ارائه کرد، آگاهم. هیچ مدرکی برای اثبات آن وجود ندارد.
دبیر اجرایی کمیسیون مقدماتی سازمان پیمان منع آزمایش هسته‌ای جامع همچنین گفت: دولت آمریکا مشخص کرده است که روی یک دکترین هسته‌ای جدید کار می‌کند و در آینده نزدیک آن را ارائه خواهد داد. قطعا مشتاق هستم که ببینم نتیجه ملاحضات دولت آمریکا روی یک دکترین جدید هسته‌ای چه خواهد بود. من درباره تعهد واشنگتن به این پیمان منع آزمایش تردیدی ندارم اما انتظار ندارم تصویب آن به زودی انجام شود. در سفر سپتامبر به واشنگتن اظهاراتی جدی درباره حمایت از سی.تی.بی.تی شنیدیم. بنابراین تردیدی درباره تعهد دولت بایدن به سی.تی.بی.تی وجود ندارد.
رابرت فلوید همچنین گفت انتظار دارد تعدادی از کشورها ظرف یک سال این پیمان منع آزمایش هسته‌ای را تصویب کنند و برخی از آنها فرایندهای پارلمانی آن را آغاز کرده‌اند. به گفته او، اجرایی شدن این پیمان هدف مهمی است و هنوز هشت دولت آن را تایید نکرده‌اند.
این مقام در مصاحبه با اسپوتنیک همچنین از تلاش‌های روسیه برای اجرایی کردن این پیمان و ترغیب دیگر کشورها به امضا و تصویب آن قدردانی کرد.
انتهای پیام 

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.