نخست وزیر جدید ژاپن پس از گفتگوی تلفنی خود با رئیس جمهور ایالات متحده، از دریافت پیامی قدرتمند مبنی بر پایبندی واشنگتن به دفاع از جزایر واقع در آب‌های مورد مناقشه شرق چین خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «فومیو کیشیدا» نخست وزیر جدید ژاپن روز سه شنبه اعلام کرد که وی از «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده پیامی «قدرتمند» دریافت کرد که حاکی از پایبندی واشنگتن به دفاع از جزایر واقع در آب‌های مورد مناقشه شرق چین موسوم به جزایر «سنکاکو» در آب‌های ژاپن است.
پس از این گفتگوی تلفنی که صبح سه شنبه انجام شد و حدود ۲۰ دقیقه به طول انجامید، کیشیدا خطاب به خبرنگاران گفت که توکیو و واشنگتن همکاری خود به سمت دستیابی به یک حوزه آزاد و باز در منطقه ایندوپاسیفیک را تصدیق کردند.
کیشیدا در این باره گفت: «ما تأیید کردیم که با همدیگر در راستای تقویت ائتلاف ژاپن- آمریکا و یک منطقه ایندوپاسیفیک آزاد و باز همکاری خواهیم کرد. ما همچنین تصدیق کردیم که پیرامون موضوعاتی مرتبط با چین و کره شمالی با یکدیگر از نزدیک همکاری خواهیم کرد».
نخست وزیر جدید در ادامه با اشاره به تعهدات دفاعی ایالات متحده در قبال ژاپن که شامل این جزایر غیرقابل سکونت نیز می‌شود، گفت که رئیس جمهور (بایدن) بر تعهد واشنگتن به دفاع از ژاپن از جمله ماده پنج معاهده امنیتی ژاپن- ایالات متحده تأکید کرد.
گفتنی است، توکیو به طور فزاینده‌ای نگران فعالیت پکن در دریایی شرقی چین از جمله ورود به آب‌های اطراف این جزایر مورد مناقشه است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.