دربار اردن با انتشار بیانیه‌ای رسمی به افشاگری رسانه‌های انگلیسی درباره دارایی‌های ملک عبدالله دوم، پادشاه این کشور، واکنش نشان داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، دربار اردن با انتشار بیانیه‌ای رسمی به افشاگری رسانه‌های انگلیسی درباره دارایی‌های ملک عبدالله دوم، پادشاه این کشور، واکنش نشان داد.
این بیانیه که امروز دوشنبه ۴ اکتبر منتشر شده تأکید کرده که گزارش‌های این نشریه ها درباره زمین‌های پادشاه اردن در خارج از کشور دربر دارنده اطلاعات غلط و تغییر واقعیت و تفسیر نادرست از آن و مبالغه است.
در این بیانیه تأکید شده است که بر کسی پوشیده نیست که پادشاه اردن زمین‌ها و خانه‌هایی در انگلستان و امریکا دارد و بارها از بسیاری مقامات در این خانه‌ها به صورت رسمی استقبال کرده است.
این بیانیه افزوده است که عدم اعلام عمومی درباره زمین‌های شخصی پادشاه اردن به علت آن نیست که موضوعی محرمانه در میان باشد بلکه این موضوع به مسائل خصوصی افراد مربوط می‌شود ضمن اینکه اعلام محل سکونت پادشاه کشور با ملاحظات امنیتی همراه است و اقدام این نشریات در افشای این اطلاعات یک خطر امنیتی جدی برای پادشاه و خانواده اوست.
در این بیانیه تأکید شده است که این زمین‌ها همگی از اموال شخصی پادشاه اردن تهیه شده و هیچ هزینه‌ای از بودجه کشور ندارد و اموال عمومی و کمک‌های خارجی به اردن زیر نظر حسابرسی دقیق نهادهای حرفه ای داخلی و خارجی و ازجمله از جانب کشورهای پرداخت‌کننده این کمک‌هاست و همگی ثبت و ضبط شده است.
دربار اردن ضمن محکوم کردن این گزارش که آن را واژگون کردن واقعیت و تشویش اذهان دانسته، بر حق درباره سلطنتی اردن برای پیگرد قانونی عاملان انتشار آن تأکید کرده است.
گفتنی است که چند رسانه در انگلیس با دستیابی به اسنادی درباره دارایی‌های مخفیانه مقامات سیاسی جهان در قالب «اسناد پاندورا»، درباره خانه‌های متعدد ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، در انگلیس و امریکا افشاگری کردند.
اسناد پاندورا شامل ۱۲ میلیون سند از ۱۴ شرکت خرید و فروش مسکن در چند کشور جهان است که برنامه پانورامای بی بی سی و روزنامه گاردین با همکاری چند مرکز رسانه‌ای دیگر به آنها دست یافته‌اند.
براساس این اسناد، ملک عبدالله از زمان به قدرت رسیدن در سال ۱۹۹۹ بیش از ۱۵ زمین در انگلستان و امریکا به ارزش مجموعا ۷۰ میلیون پوند (بیش از ۱۰۰ میلیون دلار) خریداری کرده است.
این هزینه‌های گزاف در حالی انجام شده که اردن به خاطر وضعیت اقتصادی نابسامانش و همچنین بابت آنکه متحدی برای قدرت‌های غربی است سالانه اموالی را به صورت کمک‌های بلا عوض از امریکا و انگلیس دریافت می‌کند. بریتانیا در سال ۲۰۱۹ کمک‌های خود به اردن را به ۶۵۰ میلیون پوند افزایش داد.
براساس این اسناد ملک عبدالله میان سال‌های ۲۰۱۲ ـ ۲۰۱۴ چهار واحد آپارتمان در محله اعیان نشین جورج تاون واشنگتن خریداری کرد که ارزش آنها ۱۶ میلیون دلار است. این قرارداد همزمان با دوره‌ای بسته شده که ولیعهد اردن برای تحصیل در دانشگاه جورج تاون در امریکا به سر می‌برد.
در سال ۲۰۱۴ کل این زمین به ارزش ۳۳.۵ میلیون دلار و در سال‌های بعد دو خانه کنار این زمین نیز خریداری شد تا همگی با هم یک زمین بزرگ در اختیار شاه اردن باشد.
براساس این اسناد، این معاملات از طریق سه شرکت که دفتر مرکزی آنها در ویرجین آیلند بریتانیاست انجام شده است. این اسناد نشان می‌دهد که هر سه این شرکت‌ها به یک دفتر حقوقی در پاناما متصل هستند و مالک همه آنها به صورت محرمانه شخص پادشاه اردن است.
این وضعیت پیچیده شرکت‌ها نشان می‌دهد که کار اصلی این شرکت‌ها فرار از مالیات در روند خرید این زمین‌هاست.
بر اساس این اسناد، زمین های شاه اردن به جورج تاون واشنگتن منحصر نمی‌شود. او ۸ زمین در لندن ازجمله در محله اعیان‌نشین کنزینگتن و یک ویلا هم در جنوب شرق انگلیس دارد.
وکلای شاه اردن تأکید کرده‌اند که وی این زمین‌ها را از اموال شخصی خود خریداری کرده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.