وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا از حقوق خود و ترک‌های قبرس تا حد امکان دفاع می‌کند.
به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی با زبیگنیف رائو، همتای لهستانی خود در ورشو گفت: از حقوق خود و ترک‌های قبرس تا حد امکان دفاع می‌کنیم. در مقابل هر گامی که این حقوق را نقض کند، اقدام لازم را انجام می‌دهیم.
چاووش‌اوغلو در پاسخ به سوالی درباره اقدامات یکجانبه و تحریک‌آمیز یونان و بخش روم‌نشین قبرس در مدیترانه شرقی اظهار داشت: ترکیه همواره به دیپلماسی اولویت می‌دهد. وقتی دیپلماسی به پایان برسد، به میدان می‌رویم. هدف از ورود ما به میدان نیز این است که همه را دوباره به دیپلماسی برگردانیم.
او با بیان اینکه ترکیه خواستار تشکیل سازوکاری برای تخصیص عادلانه ثروث در اطراف قبرس است، گفت: هر کشور مجبور است از فلات قاره‌ای، منطقه ویژه اقتصادی و آب‌های سرزمینی خود محافظت کند. طی چند وقت اخیر، متاسفانه، بعضی اقدامات تحریک‌آمیز توسط یونان و بخش روم‌نشین انجام می‌گیرد. کشتی‌های آنها در تلاشند وارد فلات قاره‌ای ما شوند. سربازان ما هم ابتدا هشدار می‌دهند و سپس تدابیر لازم را اتخاذ می‌کنند.
وزیر امور خارجه ترکیه همچنین افزود: بخش روم‌نشین قبرس نیز در ماه اوت اعلام کرد که در ماه اکتبر و بعد از آن می‌تواند عملیات جدید حفاری آغاز کند. این هم یک اقدام تحیرک‌آمیز است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.