رئیس‌جمهور نیکاراگوئه اسقف‌های کاتولیک رم را "تروریست" خطاب کرد و گفت، بسیاری از کشورها این افراد را بازداشت می‌کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دانیل اورتگا، رئیس جمهور شدیدا منزوی شده نیکاراگوئه مدعی است که اعتراضات گسترده‌ای که آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی در گرفت، یک کودتای نافرجام با حمایت خارجی‌ بودند. اورتگا با اسقف‌هایی که به عنوان میانجی‌گر در نخستین دور از مذاکرت میان دولت و اپوزیسیون شرکت داشتند، دچار اختلاف شد و پس از آن دولت نیکاراگوئه به طرز وحشیانه‌ای اعتراضات را سرکوب کرد.
ظاهرا اورتگا به برنامه حامی دموکراسی که توسط شورای اسقف‌های نیکاراگوئه در جریان آن مذاکرات ارائه شده بود، اشاره دارد.
اورتگا در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: این اسقف‌ها آن برنامه را به اسم تروریست‌ها و در راستای خدمت به خارجی‌ها امضا کردند و این اسقف‌ها نیز تروریست هستند. این اسقف‌ها در هر کشور دیگری در جهان محاکمه می شدند.
برای اورتگا، بازداشت و زندانی کردن اسقف‌ها دور از انتظار نیست. در سال جاری میلادی دست‌کم هفت تن از اعضای اپوزیسیون نیکاراگوئه به اتهامات مبهم خیانت بازداشت شده‌اند و انتخابات هفتم نوامبر را که اورتگا قصد پیروزی در آن برای چهارمین دوره متوالی را دارد، بی‌اعتبار ساخت. دولت اورتگا همچنین گروه‌های مدنی، رهبران اپوزیسیون و رسانه‌ها را به جرم‌های مختلف از خیانت گرفته تا پول‌شویی متهم کرده است.
به گزارش “کمیسیون بین‌المللی آمریکایی حقوق بشر”،  در جریان درگیری های سال ۲۰۱۸ میلادی میان غیرنظامیان و نیروهای دولت نیکاراگوئه دست‌کم ۳۲۵ تن کشته شدند در حالی که بیش از ۵۲ هزار تن از این کشور فرار کردند.   
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.