دولت طالبان افغانستان به انگلیس و دیگر کشورها تاکید کرد تا بابت جنگ ۲۰ ساله در افغانستان میلیاردها پوند غرامت پرداخت کنند.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه میرر، گزارش‌ها از کابل نشان می‌دهد که این درخواست، حتمی است و طالبان اطمینان دارد که انگلیس به این درخواست تن می‌دهد.
“نور محمد متوکل”، سرپرست وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی طالبان افغانستان گفت: انگلیس آماده پرداخت غرامت جنگ به ماست و ما از این مساله استقبال می‌کنیم. سایر کشورهای دخیل در جنگ ۲۰ ساله افغانستان هم باید خودشان را برای این پرداخت، آماده کنند.
یکی از منابع دولت انگلیس گفته است: ما هنوز نمی‌دانیم که طالبان از ما چه درخواستی دارد اما می‌تواند میلیاردها باشد. اینکه این مبلغ را پرداخت کنیم یا خیر، یک مساله متفاوت است.
بسیاری از قدرت‌های خارجی دارایی‌های برون مرزی افغانستان را مسدود کرده‌اند و انگلیس به تنهایی هفت میلیارد پوند را مسدود کرده اما درخواست برای برگرداندن این مبالغ پس از کشته شدن چند متحد توسط طالبان مورد مناقشه است.
سرهنگ ریچارد کمپ، فرمانده سابق نیروهای انگلیسی در افغانستان گفته است: این یک ناراحتی برای گروه تروریستی طالبان است که افغانستان را تحت کنترل خود درآورده و از کشورهایی که برای حمایت از دولت قانونی در افغانستان مبارزه کردند، غرامت می‌خواهد.
این خبر در میانه ناآرامی‌ها و درگیری‌ها در افغانستان منتشر شده است. روز جمعه، عامل انتحاری داعش باعث کشته شدن دست‌کم ۵۰ تن در انفجاری در قندوز شد.
وزارت دفاع انگلیس از اظهارنظر درباره آماده‌سازی پرداخت غرامت به درخواست طالبان امتناع کرد و یکی از سخنگوهای این وزارت خانه گفت: کشته شدن هر یک غیرنظامی، یک تراژدی است. انگلیس به دنبال به حداقل رساندن این خطر از طریق فرایندهای هدف‌گیری دقیق است، اما این خطر هرگز به طور کامل حذف نمی‌شود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *