عبدالقدیر خان، پدر برنامه هسته‌ای پاکستان در سن ۸۵ سالگی درگذشت.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه جئو، عبدالقدیرخان پدر برنامه هسته‌ای نظامی پاکستان شناخته می‌شود که به خاطر ساخت اولین بمب هسته‌ای در جهان اسلام به عنوان یک قهرمان در کشورش مورد ستایش بود.
به گفته منابع مطلع این دانشمند هسته‌ای به دلیل مشکلات تنفسی در بیمارستان بستری بود و با خونریزی ریه، شرایط جسمانی وخیمی پیدا کرده بود.
عبدالقدیر خان، فیزیکدان هسته‌ای پاکستانی و بنیانگذار برنامه غنی‌سازی اورانیوم پاکستان بود. قرار است مراسم نماز میت وی ظهر امروز در مسجد فیصل اسلام آباد برگزار شود.
در همین رابطه عمران خان، نخست وزیر پاکستان در توییتی نوشت: عمیقا از درگذشت دکتر عبدالقدیر خان غمگین شدم. او به خاطر نقش حساس‌اش در تبدیل پاکستان به یک کشور هسته‌ای مورد محبت همه مردم کشور است. او با این کارش امنیتی به ما در برابر خصومت‌های همسایه هسته‌ای‌مان داد. او برای مردم پاکستان یک “نماد ملی” است. بنا به وصیت‌اش او در مسجد فیصل دفن خواهد شد.
عبدالقدیر خان در اول آوریل ۱۹۳۶ در بوپال هند، در یک خانواده پشتون تبار اردو زبان متولد شد و پس از جدایی پاکستان از هند، خانواده او در سال ۱۹۴۷ به پاکستان مهاجرت و در سال ۱۹۵۲ در کراچی اقامت گزیدند. 
یکی از بزرگترین برنامه‌های عبدالقدیر خان به عنوان فیزیکدان هسته‌ای، برنامه غنی سازی اورانیوم برای پروژه ساخت بمب اتمی پاکستان بود. او در سال ۱۹۷۶ آزمایشگاه تحقیقاتی کاهوتا (KRL) را تأسیس کرد و تا زمان بازنشستگی (۲۰۰۱) به عنوان مدیر کل و محقق ارشد در آن مرکز مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود. خان به‌غیر از مسائل هسته‌ای در بسیاری از پروژه‌های حساس و حیاتی پاکستان نقش مهم و شایانی ایفا کرد. 
وی در ژانویه ۲۰۰۴ در جلسه‌ای که مقامات پاکستانی برگزار کرده بودند به نقش مهم خود در انتقال و تکثیر فناوری سلاح‌های هسته‌ای به کشورهای دیگر نیز اعتراف کرد. او پس از یک ماه به‌صورت رسمی به تمامی فعالیت‌های غیرقانونی خود اعتراف نموده و به حبس خانگی محکوم شد. با این حال در ۶ فوریه ۲۰۰۹ دادگاه عالی اسلام‌آباد حکم حبس خانگی او را لغو و اجازه داد همچون دیگر شهروندان پاکستانی آزادانه در داخل کشور زندگی کند.
موضوع فعالیت‌های هسته‌ای عبدالقدیر خان هنگامی علنی شد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در سال ۲۰۰۴ در گزارشی درباره فعالیت‌های او که به کنگره این کشور ارائه کرد، مدعی شد که طرح‌ها و مواد تسلیحاتی که شبکه تحت نظارت او در اختیار کشورهای دیگر گذاشت پیشرفته تر از آن است که تاکنون تصور می‌شد.
پرویز مشرف، رئیس جمهور وقت پاکستان هرگونه دخالت دولت خود در فعالیت‌های عبدالقدیر خان را رد کرده بود و مقامات رسمی پاکستان در آن زمان اعلام کردند که شبکه مورد نظر آمریکا کاملا منحل شده است.
انتهای پیام
یک جانی بمب ساز میشه افتخار افرین؟!
لطفا قبل از بیان نظرات خود کمی فکر بفرمائید ، یعنی اگر احیانا یک کشور دوست ایران یک وقتی سلاح هسته ای بسازد می‌شود " جانی بالفطره " ؟؟
چی میدانی اگه این ها نبودن جهان خوارانی مثل آمریکا غارتمون کردن
فرقی نمی کنه. یکی در ایلات متحده سلاح کشتار جمعی بسازد یا در اسرائیل و یا در پاکستان. کار همه آنها اشتباه و دست داشتن در جنایات احتمالی بعد از ساخت این سلاح ها است. جانی جانی است. چه همسایه باشد چه یک کشور دوردست. چه مسلمان باشد چه غیرمسلمان. اصل این کار تقبیح دارد و هر کس دست به چنین کاری بزند باید تقبیح شود نه تقدیر.
حرف شاغلام کاملا منطقی است-اما متاسفانه اگر ما جای ایالات متحده قدرت نظامی داشتیم چه کارها که انجام نمیدادیم

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *