رئیس جمهور فرانسه سیاست گذشته این کشور در ارتباط با آفریقا را به شدت مورد انتقاد قرار داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه در نشستی مشترک با نمایندگان گروه‌های اجتماعی و فعالان فرهنگی منطقه ساحل آفریقا سیاست گذشته فرانسه در ارتباط با آفریقا را به شدت مورد انتقاد قرار داد.
«امانوئل ماکرون»، در این نشست همچنین مداخله نظامی فرانسه در لیبی در سال ۲۰۱۱ را اشتباه دولت وقت فرانسه عنوان کرد.
ماکرون در این نشست به این موضوع نیز اذعان کرد که دولت فرانسه در گذشته به حاکمیت هیچ قومیتی احترام نگذاشته است.
یکی از شرکت کنندگان در این نشست سیاست‌های فعلی فرانسه در مالی و حضور نظامی در این کشور آفریقایی را محکوم و شکست خورده عنوان کرد و گفت: می‌خواهم به رئیس جمهور فرانسه یادآوری کنم که آنچه در ساحل اتفاق می‌افتد تنها نتیجه چیزی است که در لیبی انجام شده است.
با این حال ماکرون در مورد منطقه ساحل و سوالات درباره مسئولیت فرانسه در وخامت اوضاع امنیتی در منطقه به توجیه حضور نظامی در مالی پرداخت و گفت: ما در مالی تنها به خاطر منافع خود در سال ۲۰۱۳ دخالت نکردیم. با این حال، من کاملاً با شما در مورد پرونده لیبی موافقم. فرانسه بدون در نظر گرفتن نظر مردم لیبی مداخله کرد.»
ماکرون مدعی شد که حضور نظامی فرانسه در ساحل به درخواست کشورهای مربوط به جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) بوده است و فرانسه قصد ماندن نامحدود در آنجا را ندارد.
با وجود اعتراف ماکرون به سیاست‌های اشتباه کشورش در قبال آفریقا، بسیاری این اظهارات ماکرون را اقدامی انتخاباتی و در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور تا کمتر از ۷ ماه دیگر عنوان کرده‌اند. مردم فرانسه برای انتخابات رئیس جمهور جدید خود قرار است در ماه آوریل به پای صندوق‌های رأی بروند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *