وزیر خارجه سوریه سفر بشار اسد، رئیس جمهور این کشور به روسیه را از بهترین سفرها توصیف کرده و با تاکید بر اینکه کشورش درباره اولویت‌های مبارزه با تروریسم با روسیه اختلاف‌نظری ندارد، از ترکیه و آمریکا خواست از خاک سوریه عقب‌نشینی کنند.
به گزارش ایسنا، فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه امروز (یکشنبه) در گفتگویی با روزنامه “الوطن” چاپ این کشور اظهار کرد: ما هرگز با همپیمانان روس خود در مورد اولویت‌هایی که باید در مورد مقابله با تروریسم و موارد ناقض منشور سازمان ملل درنظر بگیریم، اختلاف‌نظری نداشته‌ایم.
مقداد گفت: روسیه از سوریه در این زمینه حمایت نامحدود می‌کند، ما به چند دلیل به دوستانمان اعتماد داریم، اول اینکه آنها به منشور سازمان ملل، اقدام بین‌المللی و نیز چندقطبی بودن در سیاست بین‌الملل پایبند هستند و دوم اینکه آنها معتقد به اقدام جدی علیه تروریسم هستند.
وزیر خارجه سوریه افزود: زمان آن رسیده که ترکیه از شمال غرب سوریه خارج شود و پس از اتمام این اشغالگری به راه‌حلی ضامن روابط عادی سوریه و ترکیه فرصت بدهد.
او در ادامه از آمریکا نیز خواست نیروهایش را بدون خسارت و تلفاتی از سوریه خارج کند.
مقداد گفت: ما راه‌های بسیاری داریم که آمریکایی‌ها را به خروج از کشورمان متقاعد خواهد کرد، بنابراین پیشنهاد می‌کنم بدون خسارت و تلفاتی بروند.
این مسؤول سوری افزود: سوریه با ۱۸۵ هزار کیلومتر مربع مساحت خاکی مقدس است و باید به مردم و دولت سوریه بازگردانده شود.
وزیر خارجه سوریه ادامه داد: برخی افراد پیش از این از آمریکا و تعدادی از اعضای افراطی کنگره درخواست کمک کردند در حالی که هم از آن‌ها و هم کل منطقه نفرت دارند و در واقع برای آمریکا جز اسرائیل هیچ طرفی در منطقه اهمیت ندارد.
او در ادامه گفت: مردم سوریه جانفشانی خواهند کرد و کرده‌اند و ارتش سوریه و کل شهروندان آن برای فداکاری در راه کشورشان آماده هستند، اگر آمریکا روی ساختار قومی حساب کند، باخته است زیرا برادران کرد ما جزء اصل ساختار اجتماعی، اقتصادی و تاریخی کشور هستند و خود آنها نمی‌توانند به اقلیتی اجازه دهند تحت هرگونه شعاری بر آنها کنترل یابند.
مقداد تاکید کرد: ما در آستانه دستاوردی دیگر در شمال شرق سوریه هستیم.
ردیس دستگاه دیپلماسی سوریه در ادامه مصاحبه‌ خود به روابط سوریه و کشورهای عربی و تغییرات اخیر آن پرداخت و گفت: تغییر در روابط سوریه با کشورهای عربی اطرافش مدتی است آغاز شده واین تغییرات به تحولات بین‌المللی مربوط هستند که بسیاری از برادران عرب ما را متقاعد کرد که همبستگی عربی و حمایت از یکدیگر می‌تواند به برخی کشورها در عبور از این شرایط سخت کمک کند اما این کشورها نمی‌توانند با تکیه بر کشورهای غربی و تضمین‌های آنها آینده خود را تضمین کنند.
او تاکید کرد: گفتگوی عربی-عربی متوقف نشده و در دیدارهای متعددی که اخیرا پیش از نشست مجمع عمومی سازمان ملل و در حاشیه آن برگزار شدند، نسبت به این مساله ابراز خوش‌بینی شد که گفتگوها عمیق‌تر و سومندتر آغاز و در مرحله آتی دیدارهایی میان مقامات سوریه و کشورهای عربی انجام شوند.
مقداد در پایان نیز اظهار کرد: در حال حاضر تلاش سوریه بر این است که روابط با کشورهای عربی روابطی مثبت و در مسیر منافع این کشورها باشد و بر اساس اختلاف‌نظر میان این کشورها نباشد، دشمن اصلی ما کشورهای عربی نیستند بلکه اسرائیل است و آرزوی سوریه این است که گذشته را پشت سر بگذاریم و توجه‌مان به حال حاضر و آینده باشد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *