پس از شکست مذاکرات دیروز میان فرماندهان نظامی دهلی نو و پکن، تانک‌ های چین در مرز با هند در منطقه «لاداخ» مستقر شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سَوث چاینا مورنینگ پُست، به دنبال شکست مذاکرات ارضی میان چین با هند، ارتش پکن هنگ‌های تانک خود را نزدیک مرز این کشور با هند مستقر کرده است.
بر اساس اعلام این رسانه، مذاکرات دیروز یکشنبه میان فرماندهان نظامی هند و چین شکست خورد و هر دو طرف یکدیگر را به اخلال در روند مذاکرات متهم می‌کنند.
شبکه تلویزیونی سی‌سی‌تی‌وی در گزارشی در این باره اعلام کرد که تانک‌های ارتش چین نزدیک مرز با هند در منطقه «لاداخ» مستقر شده‌اند.
از سوی دیگر، «لانگ شائوهوآ» سخنگوی ارتش چین درباره مذاکرات دیروز میان مقامات نظامی چین و هند درباره اختلافات مرزی گفت که پکن تلاش زیادی برای کاهش تنش مرزی انجام داد.
وی در این باره اضافه کرد: با این حال، هند همچنان بر خواسته‌های غیرواقع بینانه و نامعقول خود اصرار دارد که موجب شده مذاکرات دشوارتر شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، تنش‌های مرزی میان چین و هند سال گذشته پس از آن بالا گرفت که در ماه ژوئن نیروهای نظامی دو طرف در منطقه ارضی مورد اختلاف در هیمالایا درگیر شدند. در جریان این درگیری ۲۰ سرباز هندی و یک افسر چینی جان خود را از دست دادند.
در ماه‌های پس از این حادثه، این همسایگان مرزی که هر دو مسلح به بمب اتمی هستند ده‌ها هزار سرباز را در منطقه لاداخ کشمیر هند و فلات تبتِ چین مستقر کردند.
در ماه نوامبر دو طرف سرانجام برنامه تخلیه مشترک نیروهای خود را آغاز کردند که طبق آن متعهد می‌شدند نیروهایشان را از منطقه مورد مناقشه عقب بکشند و یک ناحیه گشت مشترک مرزی ایجاد کنند.
چین و هند که بیش از ۴ هزار کیلومتر مرز مشترک دارند در برخی مناطق با هم اختلاف ارضی دارند.
چین ادعای مالکیت بر ۹۰ هزار کیلومتر مربع در منطقه‌ای در شمال شرقی هند را دارد که دهلی آن را ایالت «آروناچال پرادش» می‌نامد. هند همچنین ادعا می‌کند که چین اراضی این کشور در غرب هیمالیا به وسعت ۳۸ هزار کیلومتر مربع را به اِشغال خود درآورده است.
آخرین مناقشه نظامی میان دو کشور پر جمعیت جهان به سال ۱۹۶۲ در هیمالایا باز می‌گردد که در نهایت با قبول آتش بس از سوی چین و بازگشت هند به «خط کنترل واقعی» خاتمه یافت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *