سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان شامگاه دوشنبه پیرامون آخرین تحولات به ایراد سخنرانی پرداخت.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان شامگاه دوشنبه پیرامون آخرین تحولات لبنان و برخی مسائل منطقه به ایراد سخنرانی پرداخت.
تاکید بر برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان در موعد مقرر
بر اساس این گزارش، سید حسن نصرالله در ابتدای سخنان خود بر برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان در موعد مقرر خود تاکید کرد و افزود: تمام فراکسیون‌های پارلمان و گروه‌ها و احزاب سیاسی خواهان برگزاری انتخابات در موعد خود هستند. هیچ قرائنی وجود ندارد که یکی از گروه‌های لبنانی خواستار تعویق انتخابات و تمدید دوره پارلمان باشند.
سید حسن نصرالله با بیان اینکه حزب الله در زمینه انتخابات چه از لحاظ نامزد شدن یا تبلیغات انتخاباتی مظلوم واقع شده است، ادامه داد: ما به صورت جدی برای اصلاح قانون اساسی به منظور تغییر سن رأی و کاهش آن به ۱۸ سال اقدام کردیم. متأسفانه اغلب فراکسیون‌های پارلمان به استثنای حزب الله، جنبش امل و برخی نمایندگان با تغییر سن رأی در جلسات مجلس نمایندگان مخالف بودند. حزب الله هر شیوه‌ای را برای برگزاری انتخابات چه از طریق مدرن یا مدارک هویتی یا هر شیوه دیگر تأیید می‌کند.
به پیشنهاد ایران برای حل مشکل برق در لبنان پاسخ داده شود
سید حسن نصرالله با بیان اینکه فرو رفتن لبنان در تاریکی مطلق فاجعه‌ای برای تمام لبنانی‌ها است، تاکید کرد: ما از دولت می‌خواهیم که موضوع برق در اولویت دستور کار باشد تا در این زمینه به راهکار دست یابیم نه فقط مسکن‌های موقت. پیشنهادهای متنوعی از شرق و غرب برای حل مشکل برق در لبنان ارائه شده است و این موضوع باید یکسره شود. اگر وتوی آمریکایی در خصوص عدم حل مشکل برق در لبنان وجود دارد این موضوع باید اعلام شود تا تصمیم مقتضی اتخاذ شود. باید به پیشنهاد ارائه شده از سوی وزیر امور خارجه ایران برای حل مشکل برق در لبنان پاسخ داده شود.
دبیرکل حزب الله افزود: خواهان این هستیم که موضوع برق در اولویت دستور کار جلسات دولت قرار داشته باشد. همچنین پیشنهاد جدیدی هم از سوی ایران ارائه شده است. بیم آن وجود دارد که عامدانه در خصوص شبکه برق لبنان کاری نشود تا فرو بپاشد و بهانه‌ای برای خصوصی سازی آن شود. ما در حال حاضر درباره واردات نفت همچنان در مرحله نخست هستیم و این امر تا پایان ماه اکتبر ادامه خواهد یافت. ما نمی‌خواهیم در این خصوص با شرکت‌ها و جایگاه‌های سوخت رقابت کنیم بلکه تنها به نیازهای ضروری پاسخ دادیم. ما صیادان را به اقشاری که باید مازوت به آنها فروخته شود اضافه کردیم. مرحله دوم پرونده مازوت از نوامبر آغاز خواهد شد. مازوت به این دلیل اولویت دارد که ما در آستانه فصل زمستان هستیم و صف‌های تحقیرآمیز در پمپ بنزین‌ها پایان یافت و این همان چیزی است که ما به دنبال آن بودیم.
خواستار تحقیقات درباره پرونده انفجار بندر بیروت هستیم
سید حسن نصرالله درباره پرونده انفجار بندر بیروت گفت: ما در خصوص پرونده انفجار بندر بیروت خواهان تحقیقات هستیم و بر آن تاکید داریم و از آن دست نخواهیم کشید. ما خود را از جمله کسانی می‌دانیم که در خصوص پرونده انفجار بندر بیروت از لحاظ معنوی، سیاسی و رسانه‌ای لطمه خوردیم. از لحاظ انسانی ما خواهان کشف حقیقت و بازخواست هستیم و از لحاظ معنوی و سیاسی درباره آنچه به حزب الله مربوط می‌شود خواهان حقیقت و مجازات مقصران هستیم. قاضی کنونی این پرونده بجای استفاده از تمام اشتباهات قاضی سابق، این اشتباهات را تکمیل کرد و به سمت و سویی بدتر حرکت کرد. کار قاضی کنونی هدف سیاسی دارد و ارتباطی با عدالت ندارد.
دبیرکل حزب الله ادامه داد: با این قاضی به عدالت نخواهید رسید چرا که این قاضی سیاسی کاری می‌کند و از خون‌های پایمال شده در راستای اهداف سیاسی بهره برداری می‌کند. از ورود مواد آمونیوم به بندر دو دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان و میشل عون می گذرد آیا گزارشات آنها اخذ شده است. جناب بازپرس اصل این است که به خانواده‌های شهدا بگویی که چه کسی و با دستور چه کسی کشتی حامل نیترات آمونیوم را وارد بندر کرد. ما ملاحظات زیادی داریم و این روند را اشتباهی بسیار بزرگ می دانیم که به حقیقت یا عدالت منجر نخواهد شد. ما خواهان یک قاضی صادق هستیم. به شورای عالی قضایی می گویم آنچه در حال اتفاق است ارتباطی به قانون و عدالت ندارد و اگر این شورا نمی خواهد این پرونده را حل کند هیات وزیران باید آن را حل و فصل کند.
انفجار تروریستی اخیر در قندوز افغانستان
سید حسن نصرالله درباره انفجار تروریستی اخیر در قندوز افغانستان گفت: این یک امر دردناک است که هر انسانی از آن آزرده می‌شود و ما با خانواده‌های قربانیان همدردی می‌کنیم و این حادثه را محکوم می‌نمائیم. کسی که دست به این کار زد گروه تروریستی داعش است. آمریکا هم در این باره مسئولیت دارد و پیش از این هم گفتم که آمریکا تروریست‌های داعش را از عراق به افغانستان منتقل کرد. کار داعش امروز این است که حالت خفقان داخلی ایجاد کند تا به بروز جنگ داخلی در افغانستان منجر شود. مسئولیت مقامات کنونی در افغانستان هم این است که از شهروندان بدون در نظر گرفتن هرگونه وابستگی یا دین یا طایفه حفاظت به عمل آورند.
ترور شهید نزار بنات
سید حسن نصرالله درباره ترور شهید نزار بنات در فلسطین هم گفت: در زمان حیات این شهید به نوارهایش گوش می‌دادم و اندیشه خالص وی درباره فلسطین و نزاع‌ها در منطقه را می‌پسندیدم. از تشکیلات خودگردان خواستار عدالت هستم و حقیقت باید درباره شهید نزار بنات روشن شود و خونش پایمال نشود.
تجاوز به یمن
دبیرکل حزب الله درباره یمن و تجاوز به ملت این کشور هم تاکید کرد: آنچه شایسته تعظیم و تمجید است کار مردم یمن در سالروز ولادت رسول اکرم علیرغم تمام شرایط آنهاست.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *